Україна нарешті зважилася відповісти Росії торговими обмеженнями і підготувала перелік товарів, імпорт яких з РФ може бути заборонений. Як пише "Апостроф", список складається з 94 товарних груп на загальну суму близько 3 млрд дол.
Україна нарешті зважилася відповісти Росії торговими обмеженнями і підготувала перелік товарів, імпорт яких з РФ може бути заборонений. Як пише "Апостроф", список складається з 94 товарних груп на загальну суму близько 3 млрд дол.
Обмеження, зокрема, можуть торкнутися продуктів харчування, косметики та медикаментів. На думку експертів, введення обмежень носить скоріше політичний, ніж економічний характер, оскільки істотного впливу на загальний експорт Росії не зробить.
Як повідомляє видання, у відповідь на обмеження Москвою імпорту з України офіційний Київ може застосувати дзеркальні заходи і перекрити ввезення товарів з Росії на суму близько 3 млрд дол, що становить 8,4% імпорту. Причому відповідь заходи можуть бути застосовані без порушення правил Світової організації торгівлі (СОТ).
"Якщо Україна введе кількісні обмеження у вигляді заборони на імпорт в країну певних товарних ліній або окремих секторів послуг, то наша країна не тільки повторить порушення міждержавних домовленостей в СОТ, що нещодавно зробила Росія, а може стати ще більш істотним порушником, ніж Росія", - йдеться в документі, підготовленому для уряду Інститутом економіки та прогнозування НАН України.
Нагадаємо, 7 серпня РФ ввела заборону терміном на один рік на ввезення до Росії сільгосппродукції, сировини і продовольства з США, ЄС, Канади, Австралії та Норвегії. Відносно українського товару Росія практично повністю обмежила постачання продуктів харчування, продукції металургії та машинобудування. За результатами I півріччя 2014 експорт до Росії скоротився на 23,3% і склав 5,7 млрд дол., Росія ж імпортувала в Україну на 14,4% менше (8,1 млрд дол.).
Види таких заходів і перелік товарних позицій, до яких вони можуть бути застосовані, складається з 94 груп (список товарів, що підпадають під обмеження). В якості обмежень може бути використано квотування імпорту на умовах, які б виключили можливість поставки товарів лише з Росії, без дискримінації інтересів інших торгових партнерів. Крім того, можливе використання антидемпінгових і компенсаційних заходів проти російських товарів. Для товарів агропромислової групи можуть бути використані нетарифні обмежувальні заходи - фітосанітарні, санітарні, а також технічні регламенти.
Враховуючи те, що частка України в загальному російському експорті складає лише 4,5%, і обмеження не зможуть істотно вплинути на обсяг експорту Росії, розробники дзеркальних заходів вважають за доцільне застосувати їх як складову частину торгових обмежень, введених країнами ЄС щодо РФ. В Інституті рекомендують при їх розробці керуватися рядом критеріїв. Перш за все, обмеження, на думку фахівців НАНУ, слід вводити лише щодо товарів, аналоги яких виробляються в Україні або можуть закуповуватися в інших країнах, крім Росії.
Зокрема, серед таких товарів переважно продукти харчування: молоко і молочні продукти, річний імпорт яких з Росії становить майже 25,105 млн дол.; чай і кава - 116,61 млн дол.; цукор і кондитерські вироби - 46,6 млн дол.; продукти з м'яса і риби, в тому числі ікра чорна і червона - 50,082 млн дол. Крім того, мова про обмеження може йти і щодо какао та продуктів з нього - 121,2 млн дол., перероблених овочів - 27,13 млн дол., алкогольних і безалкогольних напоїв - 45,3 млн дол., тютюну і тютюнових виробів - 104,3 млн дол. Під дію заборони на імпорт в Україну також можуть потрапити і інвестиційні товари. Крім того, в переліку присутні ефірні масла, включаючи парфумерію, засоби по догляду за тілом та волоссям (у 2013 році їх імпортовано на загальну суму 163,6 млн дол.), Фармацевтична продукція (74,09 млн дол.), хімічні сполуки (106 млн дол.), пластмаса і полімери (179,12 млн дол.), каучук та гума (162 млн дол.).
Фармацевтична продукція, на думку експертів, може бути замінена вітчизняними аналогами, а парфумерія та інші косметичні засоби - експортуватися з країн ЄС, Білорусі та Казахстану. Крім того, на думку фахівців Інституту, заборона на імпорт продуктів агросектора також не зробить істотного негативного впливу на українського споживача і в той же час "посилить позиції вітчизняних виробників". Втім, заборона істотно не позначиться і на російських виробниках - частка товарного експорту з Росії складає всього 3,6%. Не виключають експерти і можливість введення обмежень на імпорт транспортних засобів, чорного металу, меблів, товарів легкої промисловості. Заборона на імпорт останньої групи товарів буде сприяти "більш повному завантаженні вітчизняних потужностей і опосередковано стимулювати розвиток сільськогосподарських підприємств, які виробляють сировину".
Водночас, на думку експертів НАНУ, недоцільно вводити обмеження на унікальні російські товари. "Аналіз бази даних зовнішньої торгівлі за 2013 за товарними позиціями показує, що з РФ було імпортовано 184 унікальні товарні позиції, - йдеться в документі Це значить, що з жодною іншою країни такі товари торік не імпортувалися". Вартість такого імпорту становить понад 60% від загального показника "унікального" імпорту. І можливість швидкого його заміщення знаходиться в компетенції "Енергоатому". Під категорію унікальності також потрапляють електрогенераторні установки (10,7%) і плоский прокат з вуглецевої сталі (6,8%). Крім того, не слід вводити обмеження на імпорт сировини, запасів яких в Україні недостатньо або вони відсутні взагалі. Йдеться про природний газ, коксівному вугіллі, нафти та продуктів її переробки. Дані групи товарів займають 62% від загального імпорту РФ в Україну.
За інформацією "Апострофа", підготовлений документ вже переданий в Кабінет міністрів на розгляд.
Нагадаємо, Кабінет міністрів України планує ввести санкції проти Росії до жовтня 2014 р. Це випливає з урядової програми реформ "Відновлення України".