Максимальний обсяг газу, який Україна зараз технічно може отримувати з Польщі, не перевищує 600 млн куб. м в рік. З Угорщини країна може отримувати ще до 1 млрд куб. м газу щорічно. Про це пише "Комерсант-Україна" з посиланням на високопоставлене джерело в Міністерстві палива та енергетики України.
"А збільшити загальний імпорт до 7 млрд куб. М можливо, лише домовившись про реверс зі Словаччиною, на яку припадає більша частина транспортних потужностей, і інвестувавши в розширення реверсних можливостей", - пояснив співрозмовник видання.
Україні поки не вдається диверсифікувати постачання газу за рахунок його закупівель в Європі. У січні вдалося імпортувати всього 43,5 млн куб. м газу з Польщі, повідомили вчора в операторі газотранспортної системи "Укртрансгаз". У "Нафтогазі" обіцяють поступово збільшити імпорт до 7 млрд куб. м газу в рік, але для цього необхідно домовитися зі Словаччиною, що поки не вдається через позицію "Газпрому". У Європі ціна газу зросла, і поки паливо не подешевшає, Україні невигідно інвестувати в технічні потужності для його прийому, зазначають експерти.
У січні "Укртрансгаз" імпортував з ЄС всього 43,5 млн куб. м природного газу, повідомили вчора в компанії. А всього за два останні місяці минулого року, коли почалися поставки газу з Польщі, імпорт склав близько 52,7 млн куб. м.
Досі Україна заявляла, що вже до травня цього року імпортує перші 5 млрд куб. м газу у альтернативного російському "Газпрому" постачальника - німецької RWE. Ще до 7 млрд куб. м будуть поставлятися із Словаччини та Румунії після укладення угод з цими країнами, сказав у вівторок заступник голови правління НАК "Нафтогаз України" Вадим Чупрун.
В "Укртрансгазі" вчора повідомили, що ведуть переговори зі словацькою Eustream і румунської SNTGN Transgaz, а також з угорськими трейдерами - технічна угода з оператором газотранспортної системи країни FGSZ була підписана ще кілька років тому. Технічні можливості для імпорту у країни також великі - з Європи може імпортуватися до 30 млрд куб. м на рік, заявив на цьому тижні глава Міненерго Едуард Ставицький.
Ухваленню рішення про реверс газу словацької транспортної компанією Eustream перешкоджає "Газпром", говорив навесні Вадим Чупрун. По досягненні Україною домовленості про постачання німецького газу словацька сторона отримала від російської монополії попередження про можливе скорочення обсягів транзиту через її територію. Пізніше єврокомісар з енергетики Гюнтер Оттінгер заявив, що дозвіл на реекспорт від Словаччини отримано, але, незважаючи на це, угода з Eustream так і не була підписана через тяганину зі словацького боку.
Втім, якщо до літа вартість природного газу на спотовому ринку Європи впаде, і ціна RWE для України знизиться, поставки можуть бути відновлені.
Читайте також: Зниження ціни на газ для України можливе, якщо буде знайдене "прийнятне" рішення по ГТС, - Зурабов