ua en ru

Україна та ЄС підписали спільний звіт про взаємоспівпрацю у енергетичній галузі

У Брюсселі 22 листопада був підписаний спільний звіт про співпрацю Європейського Союзу (ЕС) та України у енергетичній галузі. Звіт підписано у рамках реалізації положень Меморандуму про розуміння між ЄС та Україною щодо співробітництва у енергетичній сфері протягом 2010 р. Він оцінює прогрес, який був досягнутий у енергетичних відносинах між ЄС та Україною від листопада 2009 р., повідомляє прес-служба представництва ЄС в Україні.

Меморандум визначає спільну стратегію поступової інтеграції енергетичного ринку України у ринок ЄС. Він складається із дорожніх карт, що охоплюють співробітництво України та ЄС у напрямках ядерної безпеки; інтеграції ринків електроенергії та газу; безпеки енергетичних поставок та транзиту вуглеводнів; вугільного сектора; енергоефективності та відновлюваних джерел енергії.
У рамках дорожньої карти з ядерної безпеки було представлено звіт спільної робочої групи з оцінки стану ядерної безпеки українських атомних електростанцій. Головний висновок звіту - рівень ядерної безпеки українських АЕС відповідає вимогам та стандартам МАГАТЕ. Водночас було зафіксовано деякі невідповідності у сферах якості обладнання та безпеки під час аварійно-сейсмічних випадків.
Окрім того, сторони підтвердили свою участь у заходах у квітні наступного року, присвячених 25-річчю з дня Чорнобильської катастрофи. Мета заходів полягає в мобілізації підтримки для завершення проектів, пов'язаних з Чорнобильською АЕС.
У контексті дорожньої карті з інтеграції ринків електроенергії та газу сторони відзначили важливу роль закону «Про функціонування ринку природного газу», який передував підписанню Україною Протоколу про входження до Енергетичного співтовариства. Ухвалення цього закону - перший крок на шляху переведення українського газового ринку на європейські стандарти, йдеться у звіті.
Також сторони відзначили необхідність подальших заходів з підвищення прозорості та подальшого реформування, а також реструктуризації «Нафтогазу».
Окрім того, дорожня карта приділяє увагу постанові уряду щодо приєднання України до ініціативи прозорості у видобувних галузях (EITI). У звіті відзначена важливість подальшого поступу України для набуття статусу кандидата у цій структурі.
Дорожня карта з безпеки енергетичних поставок та транзиту вуглеводнів охоплює питання модернізації української газотранспортної системи. У звіті зазначено, що модернізація української ГТС залишається основним пріоритетом співпраці України та ЄС у рамках безпеки поставки енергоносіїв.
Зокрема, під час зустрічі підрозділу з технічної координації у вересні поточного року донорами було вирішено розглянути перший проект з реконструкції секцій газопроводу Уренгой-Помари-Ужгород, поданий Україною. Вартість проекту, який триває три роки, - 220 млн. євро.
Дорожня карта зі співпраці у вугільному секторі відзначає поступовий прогрес співробітництва України та ЄС у цій галузі від травня 2010 року. Його вдалося досягти за допомогою постійного обміну інформацією між ЄС та Міністерством вугільної промисловості України з питань реструктуризації вугільної промисловості, а також за допомогою численних семінарів та круглих столів з даного питання, які проводилися у містах України.
Окрім того, сторони погодили шляхи підтримки України у розвитку вугільної галузі з боку ЄС.
У рамках дорожньої карти з енергоефективності та відновлюваних джерел енергії сторони зазначили, що українська законодавча база з енергоефективності знаходиться у стані розробки. Вона потребує подальшого удосконалення, особливо в контексті розвитку відновлюваних джерел енергії, відзначається у звіті.
Сторони також нагадали, що ЄС спільно з Європейським банком реконструкції та розвитку та Європейським інвестиційним банком продовжують надавати фінансову підтримку Україні у рамках реалізації програми з реформування гідроенергетики. Мета проекту - удосконалення енергетичної та екологічної безпеки поставок енергоносіїв.
Звіт підписано Європейським Комісаром з енергетики Ґюнтером Г.Eттінґером та міністром палива та енергетики України Юрієм Бойко.

Нагадаємо, що попередні чотири звіти з прогресу, досягнутого ЄС та Україною у енергетичних відносинах з 2006 по 2009 рр., було представлено під час минулих самітів ЄС-Україна.
Нагадаємо також, що Меморандум про розуміння між ЄС та Україною щодо співробітництва у енергетичній сфері було підписано 1 грудня 2005 р. Виконання Меморандуму є важливим елементом реалізації порядку денного асоціації ЄС-Україна.