Україна готова піти назустріч Росії у газовому договорі. Про це заявив прем'єр-міністр України Микола Азаров під час спілкування с журналістами, повідомив "5 канал".
Україна готова піти назустріч Росії у газовому договорі. Про це заявив прем'єр-міністр України Микола Азаров під час спілкування с журналістами, повідомив "5 канал".
За його словами, якщо російське керівництво піде назустріч Україні в питанні перегляду газових контрактів, то Україна теж піде назустріч Росії. Ніяких подробиць прем'єр-міністр не назвав.
Можливо, Азаров мав на увазі, що Україна не буде знижувати обсяги закупівлі російського газу, якщо Кремль погодиться знизити ціну. Українське керівництво веде переговори про це вже два роки. Поки що відчутних результатів немає. "Газпром" з подачі Кремля відмовляється встановлювати для України ринкові ціни, при цьому вимагаючи, щоб Київ купував обумовлені контрактом понад 30 млрд кубометрів газу щорічно. При цьому Росія знижує транзит газу через Україну і вимагає за газову знижку 50% української ГТС.
Київ на такі "поступки" не готовий, і знайшов спосіб відповідного шантажу. Останнім часом вищі українські чиновники заявляють, що Україна буде з кожним роком знижувати обсяги закупівель російського газу, а через 3-5 років і зовсім відмовиться від нього. Альтернативою стане газ власного видобутку та закупівлі в Європі. Український ринок для "Газпрому" є другим за величиною після Німеччини.
"Газпром" і "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр. і про обсяги і умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр. Контракт на поставку газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни. Згідно з "Харківськими угодами", Україні надається знижка у 100 дол./тис. куб. м.
У РФ в 2012 р. було закуплено 32,87 млрд куб. м на 14,003 млрд дол., тобто по 426 дол. за 1 тис. куб. м
Україна в рамках обраної лінії економічної політики, спрямованої на зниження енергозалежності від Росії та її дорогого газу, намагається реалізувати різні енергетичні проекти. Ведуться переговори про закупівлі газу у Європі, Азербайджані, Туркменістані. В Одеській області планується будівництво LNG-терміналу, також можливе спільне з Туреччиною будівництво LNG-терміналу на турецькому узбережжі Середземного моря.
Реалізуються проекти з видобутку газу на шельфі Чорного і Азовського морів. Заплановано проекти з видобутку сланцевого газу за участю світових лідерів у сфері енергетики - Royal Dutch Shell і Chevron. Крім того, розглядається можливість збільшення внутрішнього видобутку вуглеводнів - газу, нафти, вугілля. У цих проектах може взяти участь ТНК-ВР. Існує програма заміщення природного газу вугіллям.