Євро в четвер, 7 листопада, вирушив у вільне падіння. ЄЦБ застав учасників ринку зненацька, прийнявши рішення знизити ключову процентну ставку на 25 б.п. до рекордного мінімуму на рівні 0,25%. В результаті пара євро/долар вперше з 16 вересня впала до позначки 1,33.
Падіння євро прискорився з початком прес-конференції президента ЄЦБ Маріо Драгі. Він зазначив, що процентні ставки можуть бути знижені і надалі, а єврорегулятор технічно готовий до пониження ставки по депозитах, яка зараз перебуває на нульовій позначці. У четвер ЄЦБ не став міняти цю ставку. Зниженням ключової облікової ставки він сподівається підстьобнути зростання економіки єврозони. Останні дані про інфляцію показали її різке уповільнення. Керуюча рада вирішила, що така низька інфляція є неприйнятною і необхідно діяти зараз, щоб відновлення економіки не втратило чинності.
За минулий місяць багато представники влади єврозони висловлювали стурбованість силою євро. Проте в ході прес-конференції Драгі зазначив, що високий курс євро не зіграв ніякої ролі при прийнятті регулятором рішення. Ймовірно, саме це заяву дозволило єдиної валюти трохи відновитися після падіння. За підсумками сесії четверга курс пари євро/долар склав 1,3428, піднявшись з мінімального значення дня на позначці 1,3305.
Європейський ЦБ поставив себе у скрутне становище. Простору для подальшого пом'якшення монетарної політики за допомогою традиційних інструментів залишилося не так багато. У разі збереження низької інфляції і сильного євро влади регіону можуть бути змушені вдатися до нестандартних заходів. Західні експерти вважають, що зниження ставки не матиме тривалого впливу ні на євро, ні на рівень інфляції. Високе безробіття в Європі тисне на рівень заробітних плат і споживчих видатків, кредитування все ще стримане, тому прискорення інфляції просто нізвідки взятися.
"Саме по собі зниження ставки рефінансування, однозначно, не змінить перспективи економіки єврозони, зокрема тому, що ЄЦБ уникає негативних ставок за депозитами, намагаючись таким чином стимулювати банківське кредитування. Найближчим часом євро, ймовірно, залишиться під тиском. Однак у регулятора не залишилося "амуніції", і він як і раніше уникає кількісного пом'якшення, тому негативний ефект на єдину валюту навряд чи буде тривалим", - прокоментував ситуацію головний економіст Capital Economics по Європі Джонатан Лойнес.
На опубліковані в четвер дані про ВВП США вже не спостерігалося такої бурхливої реакції, хоча показник вийшов краще очікувань. У III кварталі американська економіка зросла на 2,8%. Це найбільш високий темп зростання за рік. У II кварталі підйом ВВП склало 2,5% річних. Однак ризиком для розвитку економіки залишаються стримані споживчі витрати і політичні ризики.
Фундаментальний попит залишається слабким. Споживчі витрати, які складають більше двох третин попиту в економіці, в III кварталі піднялися лише на 1,5%. Це найнижчий темп зростання більш ніж за три з половиною роки. При цьому на початку 2014 р. може знову розгорітися спори з приводу бюджету США.
У п'ятницю, 8 листопада, новини з Європи чинять неоднозначний вплив на пару євро/долар. На новині про те, що агентство S&P знизило довгостроковий рейтинг Франції до АА з АА+, єдина валюта відреагувала стриманим зниженням. Однак дані про зовнішній торгівлі Німеччини надали євро невелику підтримку. Позитивне сальдо торговельного балансу країни з урахуванням корекції на календарні та сезонні фактори у вересні збільшилась до 18,8 млрд євро проти переглянутого значення за серпень на рівні 15,8 млрд євро. Тим не менше, ці дані свідчать про те, що внутрішній попит в Німеччині поки залишається слабким, а експорт ще не відновився повністю. Обсяг експорту товарів в країні у вересні збільшився на 1,7% порівняно з попереднім місяцем, а імпорт скоротився на 1,9%. В результаті до 12:00 за київським часом 8 листопада євро торгувався на позначці 1,3427 дол.
Ринок поки що перебуває в замішанні, а прогнози західних експертів щодо подальших перспектив євро неоднозначні. Економісти BNP Paribas вважають, що рішення ЄЦБ ознаменувало початок тенденції до зниження євро. За прогнозами експертів, в I кварталі 2014 р. європейський регулятор знизить ставку рефінансування ще на 10-15 б.п.
Аналітик Commerzbank Ульріх Лейхтман у свою чергу вважає, що на цьому зниження євро себе вичерпала, оскільки в ЄЦБ залишилося обмежений простір для маневру.
"Низькі процентні ставки - це погано для валюти. Так що спостерігалася в четвер реакція на рішення ЄЦБ була цілком обгрунтованою. Однак ми не змінюємо наш погляд на перспективи пари євро/долар і до кінця року очікуємо побачити курс 1,35. Чому? Під час прес-конференції Драгі заявив, що інфляція залишиться на низькому рівні протягом тривалого періоду. Центробанк може відреагувати на це подальшим зниженням ставок, у тому числі і ставки за депозитами. Однак інструментарій ЄЦБ обмежений. Таким чином, низька інфляція і низькі ставки не обов'язково негативні для євро, і до кінця року він може відновитися. Ми навіть підвищили прогноз по парі євро/долар на кінець 2014 р., оскільки ФРС може відкласти рішення про підвищення ставок на більш довгий термін. Підвищення ставок американського центробанку навіть в кінці 2014 р. все сильніше стає під питанням, тому зміцнення долара більше не є нашим основним сценарієм", - зазначив експерт.
У п'ятницю фокус уваги зміщується в бік США. Будуть опубліковані дані про ринок праці. В BNP Paribas очікують, що приріст робочої сили складе 100 тис., а рівень безробіття - 7,3%. Припинення роботи уряду США надасть деякий тиск на зайнятість у державному і приватному секторах. На більш слабкі дані з-за shutdown учасники ринку можуть не звернути уваги, а показник приросту зайнятості більше 120 тис. повинен надихнути "биків" по долару.
Зниження ставки ЄЦБ говорить про продовження гипермягкой політики монетарної влади, і в світлі цього апетит до ризику буде зберігатися.