ua en ru

Учасники Клубу банкірів в "Альфа-Банк Україна" обговорили існуючі ризики для стабільності банківської системи

В "Альфа-Банк Україна" відбулося засідання Клубу банкірів, в рамках якого пройшло обговорення існуючих ризиків для стабільності банківської системи, зокрема, доцільності оподаткування доходів від депозитів. Про це повідомляє прес-служба банку.

Активними учасниками обговорення ситуації на банківському ринку і можливих шляхів стабілізації фінансової системи в цілому стали Сергій Наумов (заступник директора департаменту доходів і зборів фізичних осіб Міністерства доходів і зборів), Сергій Мамедов (голова правління Укргазбанку), Олександр Новіков (голова комітету Українського банківського союзу).

Експерти зазначили, що на даний момент на стабільну роботу банківської системи впливають кілька факторів: валютний курс, який залишається досить волатильним, а також поточна економічна ситуація, як в цілому в країні, так і в окремих її регіонах. Крім того, вагомим чинником, що впливає на подальший планомірний розвиток усіх кредитно-фінансових установ, є зміна системи оподаткування доходів за депозитами і запровадження спеціального податку, який сплачуватиметься банками України за ставкою 18% з 1 липня 2014 року. Базою оподаткування спецподатку будуть відсотки за депозитами фізичних осіб.

Учасники Клубу банкірів обговорили, що з 1 липня 2014 року доходи фізичних осіб у вигляді процентів за депозитами будуть обкладатися податком за прогресивною сіткою - за ставками 15-20-25% залежно від розміру доходу.

"Ми всі розуміємо необхідність участі банківського співтовариства в поповненні державного бюджету. Однак дуже важливо, щоб це були ефективні кроки, які б сприяли реалізації здорової економічної політики. Саме вона є однією з ключових складових зростання економіки країни. Ми запропонували для обговорення дуже важливу тему щодо оподаткування доходів від депозитів. Це питання, яке, безумовно, може стати визначальним для стабільного розвитку банківської системи в найближчому майбутньому", - зазначив у ході засідання Роман Шпек, старший радник "Альфа-Банк Україна".

Сергій Мамедов, голова правління Укргазбанку, висловив упевненість, що станом на сьогодні закон про оподаткування необхідно залишити в тому вигляді, в якому він вже існує, і, в разі необхідності, переглянути процентну ставку.

"Як ми пам'ятаємо, спочатку вона була 5%, якщо ж є доцільність її підвищення, це рішення необхідно приймати на рівні Кабінету міністрів, виходячи з тих економічних пропорцій, які існують на даний момент. На мій погляд, якщо буде застосовуватися лінійна ставка оподаткування доходів фізичних осіб, будь-то 5% або 10%, банки будуть автоматично, в незалежності від вкладу і без будь-якої їх градації, утримувати цю суму і автоматично перераховувати в казначейство або податкову. Це значно спростить саму схему, і забезпечить стабільне надходження податків", - додав Мамедов.

"Податок на доходи за депозитами фізичних осіб необхідно було вводити поступово, в той час коли ситуація в країні була більш стабільною і не спостерігалося відтоку депозитних коштів з банківської системи, - наголосила в ході засідання Вікторія Михайле, голова правління "Альфа-Банк Україна". - На сьогодні ситуація така, що навіть у разі введення прогресивної сітки оподаткування доходів фізичних осіб у вигляді процентів за депозитами, відтік вкладів може продовжитися, але не через оподаткування, а через недовіру самих вкладників до всього, що відбувається в законодавчій площині".

Михайле підкреслила, що бюджет країни все ж необхідно поповнювати і виконання програми МВФ ніхто не відміняв. "Саме тому найближчим часом ми плануємо поставити на широке обговорення в НАБУ питання про необхідність введення лінійної ставки оподаткування доходів фізичних осіб у вигляді відсотків. При цьому ми всі розуміємо, що виходячи з природи такого виду доходу, платниками податку повинні бути не банківські установи, а фізичні особи. При цьому розумно застосовувати ставку оподаткування на рівні раніше прийнятих норм податкового кодексу в розмірі 5%. Однак, виходячи з наявної економічної ситуації, в якій опинилася Україна, максимальний розмір ставки може досягати 15%".