Відразу кілька великих американських банків вперше вирішили оприлюднити можливі обсяги втрат від ведення бізнесу в проблемних країнах зони євро: Греції, Ірландії, Португалії, Іспанії та Італії. З'ясувалося, що сукупний обсяг ризиків п'яти найбільших кредитних організацій США за виданими кредитами, торговельними операціями та інвестиціями у боргові папери регіону склав близько 72 млрд євро. У групу найбільшого ризику увійшли банки JP Morgan Chase і Citigroup, що оцінюють свої ризики в 27,3 млрд і 20,6 млрд дол. відповідно.
Тим не менш, деталізована інформація про обсяги можливих списань не змогла заспокоїти інвесторів, сфокусировавших свої нові побоювання на так званих партнерських ризиках. Справа в тому, що багато банків США почали активно використовувати різного роду деривативи, переважно кредитно-дефолтні свопи (CDS), для страхування власних потенційних збитків. Зокрема, ті ж самі JP Morgan і Citi за рахунок використання забезпечення по кредитах і CDS зуміли зменшити власні ризики в проблемних країнах єврозони на 12,2 млрд і 13,5 млрд дол. відповідно. Такий тренд, вважають деякі експерти, створює небезпечну ситуацію, коли неспроможність однієї із сторін, яка продала страховку від дефолту, може викликати ефект доміно і привести до банкрутства або важких збитків відразу декількох представників сектора. "CDS вже не є таким надійним інструментом, оскільки ризик невиплати з боку партнерів дуже сильно виріс за останній час. Страховка може просто не спрацювати", - вважає аналітик Nomura Джон Піс.
Більш того, активні інвестиції у придбання CDS не гарантують 100% захисту від збитків. У ряді випадків страховка від дефолту може виявитися марною, як це трапилося з Грецією. "Власники відповідних CDO не отримають ніякого відшкодування при списанні 50% грецького боргу, оскільки подібна його реструктуризація була для них виключно "добровільним" кроком. Таким чином, збитки банків виявилися вищими, ніж вони планували спочатку", - пояснив РБК daily аналітик Capital Economics Пол Эшворс.
Згідно з оцінками Банку міжнародних розрахунків, сукупні ризики американської банківської системи в проблемних країнах зони євро становлять майже 181 млрд дол. З урахуванням можливих втрат за наданими банківських гарантій і торговельних операцій ця сума стає в рази більше - близько 586 млрд дол. Навіть часткова втрата такої суми обернеться новою економічною кризою.