ua en ru

У "Свободи" немає жодних моральних гальм, - експерти

У ВО "Свобода" немає жодних моральних гальм , заявив директор Європейського інституту політичної культури Олександр Булавін, коментуючи новину , що кандидат у депутати від ВО Свобода Юрій Левченко може вчинити навмисне членоушкодження, щоб використовувати це у своїй виборчій кампанії.

«Я абсолютно не виключаю такий сценарій з приводу Левченко. Ми всі є свідками того , що партія «Свобода» і в ході боротьби за депутатські мандати, і після цього проводила величезну кількість «силових акцій». А в даному випадку, в цієї політичної сили немає ніяких «моральних гальм», - вважає експерт.

Нагадаємо, раніше в ЗМІ з'явилася інформація, що кандидат по 223 округу Василь Ковальчук подав заяву в Шевченківське РВВС про можливе покаліченні іншого кандидата від «Свободи» Юрія Левченко. Він стверджує, що «свободівець» найближчим часом спровокує конфлікт з силовика , щоб використовувати майбутні каліцтва від бійки у своїй виборчій кампанії.

На думку Олександра Булавіна, така тактика буде мати зворотний ефект, аж до поразки на виборах. «У зв'язку з тим, що їх політика зведена була до мордобою і неонацистських гасел, є значна кількість людей у Києві, які розчарувалися в цій політичній силі», - зазначив політолог.

Експерт упевнений, що свободівці вдалися до використання «силового фактора» з метою відзначитися на тлі інших кандидатів, кількість яких у 223 окрузі становить 76.

«У «Свободи» є дуже сильне побоювання, що з 76 кандидатів багато значною мірою переважають над політичним рейтингом Левченко: у них є політичний досвід, вони непогано показали свої можливості , будучи на різних постах. І є побоювання , що цей «хлопчик» може програти», - вважає Олександр Булавін.

Силовий сценарій, упевнений експерт, «Свобода» буде використовувати до останнього моменту, коли ЦВК оголосить результати виборів. «Будуть вживатися будь-які спроби, і вони триватимуть до останнього моменту, коли ЦВК оголосить підсумки виборів по цьому округу. Буде робитися все, і ми знаємо про це, адже ми бачили як «бойовики» Свободи працювали на цьому окрузі на попередніх виборах. Ми бачили, як вони намагалися зірвати підрахунок голосів, як вони билися з міліцією, яка приїхала на виборчу дільницю, щоб навести порядок», - підкреслив політолог.

Директор Центру політичного аналізу «Стратагема», шеф-редактор порталу «Хвиля», Юрій Романенко так само вважає, що Свобода використовує конфліктну складову для свого піару. Але він не впевнений, наскільки відповідає дійсності інформація про покаліченні Юрія Левченко, адже це «юридична складова» питання.

З політтехнологічної точки зору, на думку експерта, це можливо використовувати на виборах, тим більше що «свободівці» спеціалізуються на силових сценаріях.
«Вони вміють битися, вони вміють входити в конфлікти , вони це з успіхом освоїли. Вони на цьому будують розвиток іміджу своєї політичної сили. Ми бачимо це на прикладі Євромайдана, де свободівці були на чолі цих провокацій: або сутичок з Беркутом , або з тітушкамі», - стверджує політолог.

Проблема «Свободи», вважає Юрій Романенко, в тому , що вони «зациклені на тактиці», і не розуміють , що хочуть «на виході» . «Є конфлікти, які вони демонструють , щоб домогтися тактичної мети - виграти на окрузі. Адже зараз рейтингові позиції Свободи знизилися. Ми бачимо новинну стрічку, з майже однаковими новинами: свободівці штурмували міліцейські відділення. Ось така перманентна боротьба без кінця і краю, і без позитивної складової , без позитивного порядку», - акцентував політолог.

Директор компанії персонального і стратегічного консалтингу "Berta Communications" Тарас Березовець вважає , що кандидат у депутати від «Свободи» Юрій Левченко піде на радикальні кроки для отримання результату на виборах. Експерт не зміг відповісти, чи можливий варіант, що «свободівець» сам завдасть собі каліцтва, пояснивши , що це питання до кандидата. Але політтехнолог відзначив, що жоден здорова людина до цього не вдасться.

Також Тарас Березовець підкреслив, що така позиція жертви дійсно використовуються у виборчій кампанії, з метою викликати жалість і, відповідно, підтримку виборців. «Є такий прийом у політтехнологів : зробити для свого кандидата щось таке, що викличе до нього співчуття: кинути його на натовп міліціонерів, інсценувати на нього замаху тощо. Свобода, в цьому плані , партія досить підготовлена, їй не позичати досвіду в організації псевдозамах», - упевнений експерт.

Кандидати можуть використовувати такі технології , на думку експерта , коли відсоток їх електоральної підтримки знаходиться приблизно на одному рівні.

«Основними фаворитами перегонів у 223 окрузі є непартійний Віктор Пилипишин і свободівець Юрій Левченко. Враховуючи, що їх результати на попередніх виборах були «ніс в ніс», то на цих вони будуть вдаватися до самих нетрадиційних методів , аби добитися схильності електорату», - резюмував Тарас Березовець.