Прем'єр-міністр Туреччини Реджеп Таїп Ердоган направив Президентові Франції Ніколя Саркозі письмове послання, в якому закликав Париж відмовитися від ухвалення закону, що передбачає притягнення до відповідальності за заперечення геноциду вірмен 1915 р. Про це повідомляє Associated Press з посиланням на інформоване джерело.
Законопроект передбачає введення відповідальності за заперечення геноциду вірмен у вигляді тюремного ув'язнення і штрафу в розмірі 45 тис. євро.
"Ця законодавча ініціатива - недружній крок по відношенню до Туреччини, її народу, а також членів турецької діаспори, що проживають у Франції, - наголошується в посланні. - Я хочу чітко позначити, що ці заходи спричинять серйозні наслідки для всіх напрямів франко-турецьких відносин, зокрема політичного, економічного і культурного, і відповідальність за ці зміни понесуть автори цієї ініціативи".
"На франко-турецькі відносини не повинні впливати вимоги третіх сторін", - відзначив Ердоган, маючи на увазі прагнення влада Франції заручитися підтримкою 500 тис. виборців вірменського походження президентських виборах в країні в квітні і травні 2012 р.
Обговорення документа в нижній палаті Національних зборів Франції намічене на 22 грудня.
Напередодні прес-секретар Посольства Туреччини в Парижі Енгін Солакоглу повідомив, що у разі схвалення документа французьким законодавцями Анкара відкличе свого посла з країни.
У жовтні ц. р. Саркозі під час офіційного візиту до Вірменії закликав Туреччину визнати геноцид вірмен 1915 р. і повідомив про майбутнє ухвалення відповідного закону.
"Геноцид вірмен - це історичний факт. Його колективне заперечення - це набагато гірше, ніж якби його заперечувала одна людина. Туреччина є великою країною, і якщо вона перегляне свою історію, подібно до інших великих країн, це означатиме, що вона поважає себе", - заявив Саркозі під час відвідин Музею геноциду вірмен разом з главою Вірменської Республіки Сержем Саргсяном.
Туреччина прагне увійти до числа країн - членів Європейського союзу (ЄС). Франція виступає проти цього через невизнання Анкарою подій 1915 р. геноцидом вірмен, жертвами якого стали, за різними оцінками, від 600 тис. до 1,5 млн осіб. За версією турецької сторони, тоді відбувався процес розпаду Османської імперії, який супроводжувала загибель великої кількості як вірмен, так і турок.
Геноцид вірмен визнаний і засуджений багатьма країнами світу і впливовими міжнародними організаціям. Першим масові вбивства вірмен офіційно визнав і засудив парламент Уругваю. До держав, що визнає події 1915 р. геноцидом, відносяться Франція і Росія. В той же час низка впливових країн відмовляється визнати геноцид, зокрема Китай і США.