ua en ru

Ціни оренди і купівлі житла по Україні

У Києві, куди приїхало більшість небідних донеччан і луганчан, ставки оренди за останні тижні серпня зросли на 500-1000 грн. Причому господарі обумовлюють, що через півроку можуть змінити ціни. «Днями насилу знайшли двійку-хрущовку на Солом'янській за 6 тис., а ще навесні вона коштувала не більше чотирьох, - каже експерт з нерухомості АН «Інвест Консалт» Анна Андреюк. - Однокімнатна на Оболоні здавалася навесні за 4 тис., зараз господарі підписали договір на 4,7 плюс комуналка». Але навіть такі ціни лякають далеко не всіх орендарів. «Днями зателефонували, попросили знайти варіант для донеччан. Питаю: який бюджет? Відповідають: не дуже великий, 3-5 тис. у. е. Однокімнатну квартиру менш ніж за 1000 у. тобто навіть дивитися не хочуть», - розповідає Андреюк.

У Києві, куди приїхало більшість небідних донеччан і луганчан, ставки оренди за останні тижні серпня зросли на 500-1000 грн. Причому господарі обумовлюють, що через півроку можуть змінити ціни. «Днями насилу знайшли двійку-хрущовку на Солом'янській за 6 тис., а ще навесні вона коштувала не більше чотирьох, - каже експерт з нерухомості АН «Інвест Консалт» Анна Андреюк. - Однокімнатна на Оболоні здавалася навесні за 4 тис., зараз господарі підписали договір на 4,7 плюс комуналка». Але навіть такі ціни лякають далеко не всіх орендарів. «Днями зателефонували, попросили знайти варіант для донеччан. Питаю: який бюджет? Відповідають: не дуже великий, 3-5 тис. у. е. Однокімнатну квартиру менш ніж за 1000 у. тобто навіть дивитися не хочуть», - розповідає Андреюк.

А ось продажу на вторинному ринку практично зупинилися. «Після першого весняного, стрибка долара люди місяці два звикали до нового курсу. У липні угоди пішли, але після серпневого падіння гривні ринок знову завмер», - стверджує Андреюк. При цьому ціна на тих одиничних угодах, які укладаються, за даними SV Development, за два місяці впала приблизно на $45 за квадрат - з $1299/кв. м в липні до $1256/кв. м на початку вересня.

ОДЕСА: ЕКОНОМНІ СТУДЕНТИ СЕЛЯТЬСЯ КУЧНЕЕ

Ажіотажний попит на оренду в Одесі зберігався все літо - як з-за сезонного напливу відпочиваючих, так і за рахунок мешканців східних регіонів. На початку відпускного сезону найактивніше знімалося житло в центрі міста, до осені попит перемістився в спальні масиви Одеси.

Багато говорять про подорожчання оренди, однак ріелтори не бачать в цьому масової тенденції. «Деякі господарі, звичайно, намагаються зіграти на підвищеному попиті, сподіваючись здати подорожче, але це практично неможливо, бо у людей просто фізично немає коштів», - сказав «Вістям» директор філії «Олександр-N», Олексій Красотов.

Середні ціни з весни фактично не змінювалися: дешеві квартири здавалися в Одесі по 3-4 тис. грн на місяць. Ріелтори стверджують, що за ці гроші вдавалося зняти як однушку, так і двійку (в залежності від району та рівня комфортності). Одночасно вистачало і дорогих пропозицій апартаментів - від 700 до 1000 у. тобто Найчастіше їх вибирають закордонні студенти, які розплачуються доларами. «Іноземні студенти зазвичай легше йдуть на прив'язку до поточним курсом валюти. Але в цьому році економлять і вони. Якщо раніше двійку за 500-700 у. о. в місяць знімали удвох, то тепер дуже часто селяться втрьох-вчотирьох», - зазначив Красотов.

Продаж квартир в Одесі різко впали, навіть незважаючи на жвавий інтерес з боку жителів Луганської і Донецької областей. Тому ціни в доларовому еквіваленті залишилися на рівні осені минулого року, господарі готові торгуватися і знижувати їх на 7-10%. Ріелтори відзначають, що нові пропозиції теж стартують з більш низького рівня. За даними SV Development, середня ціна квадратного метра проданих квартир в приморському місті знизилася з $1012 в серпні до $996 до початку вересня.

При цьому, на відміну від інших міст, де купують житло дешевше, щоб потім швиденько продати, в Одесі найкраще йде не саме бюджетне житло. «Найкраще йде средневысокий сегмент дво - трикімнатних квартир в центрі і Приморському районі за ціною від 75 до 150 тис. у. тобто Купують для себе», - говорить Олексій Красотов. При цьому, за його словами, знизилася частка одно - і двокімнатних квартир нестандартного планування в центрі, які зазвичай купували, щоб здавати туристам.

ХАРКІВ: ПЕРЕСЕЛЕНЦІ АКТИВНО ВКОРІНЮЮТЬСЯ

А от у Харкові переселенці активно скуповували житло в кінці літа. Як повідомили «Вістям» ріелтори, в серпні ними було оформлено в півтора рази більше угод, ніж у липні. «Із загального числа покупок дві третини в липні-серпні були «луганські». Вони дуже активно купували всі види житла: від найдешевших готельок до дорогої елітки», - розповіла нам директор «Харківського агентства нерухомості» Світлана Якимова. При цьому, за її словами, продавали нерухомість як росіяни з Бєлгорода та Курська, які раніше купили її про запас, так і харків'яни, які перебиралися до родичів в Росію. «І реально продати змогли тільки ті, хто не «задирав» ціни слідом за стрибками курсу долара», - уточнила експерт.

В цілому доларові ціни падали: пропонувати стали на 1,7% дешевше, реальна ціна продажу знизилася на 5,6% (однокімнатні квартири стали доступні за $27-32 тис., двокімнатні - за $35-45 тис.). Саме такі квартири купували найбільш охоче.
Одночасно в самому кінці серпня, перед початком ділового сезону, злетіли ціни на оренду: за тиждень на 500-1000 грн (однокімнатні - до 3 тис. грн, двокімнатної - до 4 тис. грн). Але навіть подорожчало житло біженцям здають неохоче. «Тільки по знайомству. Ріелтору доводиться дуже довго переконувати навіть тих господарів, з якими воно давно співпрацює, що за людей з донецькою пропискою він готовий поручитися», - сказала «Вістям» Світлана Якимова.

Є і інша сторона: переселенців не влаштовує якість житла, пропонованого для оренди навіть за високу ціну. «Під Харковом в готелях фірми поселили своїх співробітників і намагаються підшукати їм підходить за статусом житло в оренду. Засобами не обмежені. Кожен день з десяток сімей їздять за переглядами і їм нічого не подобається, клас не підходить», - розповіли в одному агентстві.

ДНІПРОПЕТРОВСЬК: ПОЛОЖЕННЯ НЕ ВХОДЯТЬ

Дніпропетровськ прийняв істотну частину потоку біженців, але їдуть вони сюди з метою перечекати найбільш напружений час, тому купують житло на новому місці рідко. «Дуже активно знімають, але мало хто купує. Всі сподіваються повернутися додому», - розповіла «Вістям» начальник відділу АН «Проспект» Лілія Костиря.

Ті, хто наважується купити, вибирають найдешевше житло, за 20-25 тис. у. е. Оскільки попит невисокий, ціни в доларах навіть знизилися на 1-2 тис. (однушка тепер варто 24-26 тис. у. е, двійка - 33-39 тис. у. е.). Іноді виникають непорозуміння з прийнятих в Дніпропетровську правил спілкування з агентами. «У нас за послуги ріелтора платить покупець, в Луганську і Криму - продавець, - пояснює Костиря. - Деякі, не знаючи традиції, думають, що на їхньому горі намагаються додатково нажитися... Одна дама з Ялти навіть голосно грюкнула дверима з криком, що ми обманщики».

Оренда за серпень подорожчала в півтора рази: однокімнатні квартири в спальних районах - з 1,7 до 2,2 тис. грн, двійки - з 2 до 3 тис. грн. За комуналку тепер платить квартиронаймач, а це зверху - від 200 до 400 грн, взимку сума може зрости до 1000 грн. Господарі симпатій до переселенцям не відчувають і положення увійти відмовляються. «Нещодавно донеччани зняли двокімнатну квартиру в центрі за 6 тис., через три тижні прийшла господиня і зажадала 9 тис. Ми пробували її переконати, мовляв, біженці, треба увійти в становище. Але господиня була непохитна: «За що мені їх жаліти? Мій син зараз в армії, участь у бойових діях в Донецьку, в нього стріляють, а вони тут прохолоджуються. Не хочуть платити - нехай з'їжджають», - навела приклад Лілія Костиря.

ЛЬВІВ: СКУПОВУЮТЬ НАЙДЕШЕВШЕ ЖИТЛО

У Львові в кінці серпня також зріс інтерес вихідців зі сходу до купівлі бюджетних квартир. «Минулого тижня закрила чотири угоди для гостей міста: з Донецька, Сімферополя, Дніпропетровська та Запоріжжя. Купують в основному найдешевші квартири, одно - та двокімнатні. Їх потім буде легко продати, якщо що. Донеччани, наприклад, купили однушку на Городоцькій за 35 тис. у. е., а сімферопольці - кутову в панельці на першому поверсі, там всього 28 тис. у. е.», - розповіла «Вістям» приватний ріелтор Людмила. За даними SV Development, у серпні середня ціна квартир на вторинному ринку Львова знизилася з 992. тобто до 982. е.
У той же час орендою переселенці з гарячих точок цікавляться зараз набагато менше, ніж в середині літа. «Головні вересневі клієнти - це студенти, вони вибирають троячки на околицях за 3,5-4 тисячі гривень, де селяться вп'ятьох», - повідала нам ріелтор Інна з агентства «Наш Львів».

При цьому ціни на оренду у Львові дуже часто зафіксовані в доларах, але можна домовитись з господарями про регулярному перерахунку за актуальним курсом гривні. Тобто кожен місяць плата буде змінюватися. «Якщо 22 серпня курс був 13,36 грн/$, то однушка " коштувала 2672, двійка - 4008 грн, - пояснює логіку Інна. - А 5 вересня курс був вже 12,82 грн/$, і та ж однушка варто 2564, а двійка - 3846 грн. Якщо ж долар впаде до 10 грн до кінця вересня, будете в жовтні платити ще менше».

Ціни оренди і купівлі житла по Україні