Від січня 2015 р. Банк Росії припинить валютні інтервенції і перейде до плаваючого курсу рубля, випливає із проекту Грошово-кредитної політики Банку Росії на 2015 рік і період 2016-2017 року, який є в розпорядженні РБК.
Від січня 2015 р. Банк Росії припинить валютні інтервенції і перейде до плаваючого курсу рубля, випливає із проекту Грошово-кредитної політики Банку Росії на 2015 рік і період 2016-2017 року, який є в розпорядженні РБК.
"Банк Росії до кінця 2014 року завершить перехід до режиму плаваючого валютного курсу. Після цього ЦБ припинить використання інтервалу допустимих значень рублевої вартості бівалютного кошика (операційного інтервалу) і відмовиться від проведення регулярних валютних інтервенцій, спрямованих на згладжування валютного курсу", - сказано в документі.
За планами ЦБ, динаміка курсу буде визначатися ринковими факторами, а плаваючий курс стане стабілізатором економіки. Так, наприклад, зміцнення рубля при зростанні цін на експортовані товари знижуватиме ризики "перегріву" економіки, а ослаблення рубля надасть підтримку вітчизняним виробникам. "Крім підвищення керованості ставок грошового ринку, результатом переходу до режиму плаваючого курсу стане зменшення чутливості економіки до зовнішніх шоків, адаптація до яких відбуватиметься за рахунок зміни валютного курсу", - йдеться в документі.
При цьому ЦБ не очікує, що перехід до плаваючого валютного курсу значно збільшить волатильність курсу рубля, завдяки досягнутому у попередні роки високому ступеню гнучкості курсоутворення, наголошується в документі. ЦБ залишить собі можливість для проведення валютних інтервенцій, але тільки в разі виникнення загрози для фінансової стабільності країни.
У 2014 році Банк Росії проводив значні обсяги валютних інтервенцій. За перші сім місяців поточного року ЦБ продав валюти на суму 40,9 млрд дол. Причому майже одну чверть із цієї суми - 11,3 млрд дол. - Банк Росії продав у понеділок, 3 березня після того, як Рада Федерації дозволила введення російських військ до України.
"Перехід до плаваючого курсу рубля жодної революції не повинен здійснити, тому що ЦБ свій рух до цієї мети проводив поступово", - говорить керівник операцій на валютному і грошовому ринках Металінвестбанка Сергій Романчук. На його думку, ринок до плаваючого курсу готовий.
"Сьогодні, незважаючи на безліч факторів, що впливають на курс, таких як потік новин, геополітична напруженість, загрози санкцій та інше, курс рубля по відношенню до іноземних валют знаходиться в торговому діапазоні всередині коридору, який не передбачає втручання ЦБ, - зазначає Романчук. - ЦБ втручався лише по кордонах валютного коридору". На думку експерта, це є показником певної зрілості валютного ринку, того, що на ньому спостерігається баланс попиту і пропозиції на валюту, який забезпечується різними факторами.
"Важливо, що ЦБ повністю не піде з валютного ринку і у кризових ситуаціях буде здатний швидко прийняти нестандартні заходи з підтримки курсу, як це було 3 березня поточного року, - вважає головний економіст по Росії і СНД "Ренесанс Капіталу" Олег Кузьмін. - Якщо кризи немає, то ЦБ не повинен бути присутнім на валютному ринку; з одного боку, тому що всі учасники вже адаптувалися до коливань курсу, а з іншого - відсутність інтервенцій дозволяє Банку Росії краще контролювати відсоткові ставки і тим самим краще управляти інфляцією".
Згідно ДКП ЦБ РФ, до кінця поточного року інфляція має скласти 7,5-8%. У 2015, 2016 і 2017 роках при сприятливому сценарії - 4,5-5%, 3,7-4,2% і 3,7-4,2% відповідно.