У I кварталі 2013 р. індекс споживчих цін на продукти харчування склав 99,8%, тобто, спостерігалося зниження цін. За цей період подешевшали: крупи гречані (на 4,7%), цукор (на 7,4%), яйця (на 4,2%), м'ясо та м'ясопродукти (на 1,7% (у т. ч., свинина - на 5,2%, птиця - на 1,3%, яловичина - на 2,6%), риба та рибопродукти (на 1,6%), олію соняшникову (на 0,1%). «Зниження цін на вищевказані продукти обумовлено, в першу чергу, достатньою пропозицією їх на ринку. Важливо відзначити, що збільшення пропозиції відбувається переважно за рахунок власного виробництва», - сказав директор департаменту розвитку реального сектору економіки Міністерство економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ) Олег Пендзин.
Він повідомив, що в січні-березня 2013 р. вітчизняне виробництво свинини зросло на 4,8%, птиці - на 13,4%, яєць - на 4,6%. Ціни на молочні продукти з початку року майже не змінилися (індекс цін на молоко - 100,1%, масло вершкове - 100,2%), що також є наслідком зростання власного виробництва молокосировини (зростання в I кв. 2013 1,2% ). У той же час, зафіксовано зростання цін на хліб і хлібопродукти (на 1,2%), овочі (на 5,1%) та фрукти (на 2,1%).
«Якщо говорити про зростання цін безпосередньо на хліб масових сортів, то в середньому споживча ціна виросла всього на 3-6 коп. на кілограмі. Звертаю увагу, що в даному випадку причиною зростання цін не був сировинний чинник, оскільки виробники хліба можуть купувати борошно для хлібопечення з державних ресурсів за стабільними цінами. А зростання цін у хлібопекарській галузі пов'язане з зростанням інших складових собівартості виробництва, зокрема зростанням заробітної плати, а також зі спробою виробників подолати існуючу збитковість виробництва хліба», - зазначив Пендзин.
У зростанні цін на овочі та фрукти немає нічого дивного, підкреслив Пендзин. «По-перше, на цьому ринку діє чітко виражений сезонний фактор. Крім того, в цьому році він був посилений тим несприятливими погодними умовами, які ми спостерігали в березні-квітні, що значно ускладнило доставку плодоовочевої продукції споживачам», - зазначив він.
«Загалом на сьогоднішній момент ми маємо достатню цінову стабільність. Єдина група, яка демонструвала щодо істотне зростання цін - це овочі. Це історично пов'язано з тим, що закінчуються запаси минулого року, і ми очікуємо надходження на ринок свіжих овочів, врожаю поточного року - і це відразу зумовить зниження цін з цього виду продовольства. За всіма іншими групами товарів підстав для підвищення цін немає», - резюмував чиновник.