Ціна російського газу 230 долл. за 1 тис. куб. м не врятує "Нафтогаз", - експерт
На минулому тижні ЗМІ оприлюднили очікувану українською стороною ціну на російський природний газ після перегляду діючих контрактів - 230 дол. за 1 тис. куб. м. Дана ціна не вирішує проблему збиткової роботи державного "Нафтогазу", але позитивно вплине на рентабельність роботи найбільших споживачів газу, що належать приватному бізнесу, вважає директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич.
"Для оцінки очікуваних збитків НАК "Нафтогаз України" в 2012 р. використовуємо дані прогнозного балансу розподілу природного газу на поточний рік. Протягом 2011 р. ліквідована в даний час дочка "Нафтогазу" - "Газ України" повинна була поставити підприємствам теплокомуненерго (ТКЕ ) близько 9,6 млрд куб. м газу. Ще близько 3 млрд куб. м газу споживає АК "Київенерго", з яких близько 2 млрд куб. м вона отримує за пільговою ціною для виробництва теплової енергії. Таким чином, в 2011 р. загальний обсяг споживання газу підприємствами ТКЕ становитиме близько 11,6 млрд куб. м", - відзначає Марунич.
Незважаючи на заяви чиновників Міненерго про намір здійснити переведення частини підприємств ТКЕ з природного газу на альтернативні види енергоносіїв, дані плани поки ставляться до області теорії. Таким чином, обсяги споживання газу підприємствами ТКЕ в 2012 р. будуть приблизно відповідати показникам 2011 р. Не зміниться, на думку експерта, і ціна газу для цієї категорії споживачів - 1309 грн за 1 тис. куб. м, оскільки Президент і уряд неодноразово заявляли про відмову підвищувати тарифи на тепло.
"Виходячи з наведених даних, легко оцінити збиток "Нафтогазу" від реалізації газу підприємствам ТКЕ в 2012 р. За вирахуванням ПДВ, тарифу за постачання і транспортування "Нафтогаз" в середньому отримує від підприємств ТКЕ близько 900 грн за тисячу кубометрів газу. При річному обсязі споживання в 11,6 млрд куб. м держкомпанія повинна заробити на підприємствах ТКЕ близько 10,4 млрд. грн. Наголошуємо, повинна заробити, оскільки рівень їх розрахунків за газ становить 60-70%. Таким чином, в кінцевому підсумку "Нафтогаз" заробить на постачанні газу підприємствам ТКЕ всього близько 6,8 млрд грн", - вважає Марунич.
"Враховуючи брак газу власного видобутку для потреб підприємств ТКЕ," Нафтогаз "буде змушений використовувати для даних потреб імпортний російський газ за ціною 230 дол за 1 тис. куб. Метри Необхідні 11,6 млрд куб. м обійдуться компанії в 21,4 млрд грн (за умови збереження курсу гривні до долара США на рівні 8 грн /1 дол.) Таким чином, збиток "Нафтогазу" тільки від поставок газу підприємствам ТКЕ в 2012 р. складе близько 14,6 млрд грн", - упевнений директор Інституту енергетичних досліджень.
Єдиним джерелом компенсації збитків "Нафтогазу", нагадує експерт, є дотації з державного бюджету. "Так, держбюджет-2011 спочатку передбачав надання "Нафтогазу" 3,6 млрд грн компенсації між цінами закупівлі імпортованого газу та його реалізації підприємствам ТКЕ на виробництво теплової енергії для населення. За підсумками 2011 р., бюджетні дотації "Нафтогазу", з урахуванням випуску ОВДП, призначених для збільшення статутного фонду компанії, перевищили 20 млрд грн. При цьому за оцінками Президента Віктора Януковича, дефіцит фінплану компанії в поточному році вже перевищує 20 млрд грн", - відзначає Марунич.
Авральне залучення кредиту "Газпромбанку" на суму 550 млн дол. для оплати жовтневих поставок "Газпрому" свідчить про те, що бюджетні дотації вже не дозволяють в повній мірі покривати "фінансові діри" "Нафтогазу". За інформацією Інституту енергетичних досліджень, у жовтні держкомпанія зібрала з ринку не більше 2 млрд грн, тобто 1/5 платежу в розмірі 1 млрд дол. (8 млрд грн).
"Джерелом додаткових доходів "Нафтогазу" могли стати надходження від продажу газу промисловим споживачам. Однак у найближчому майбутньому компанія буде практично позбавлена можливості поставляти газ промисловості. Більше 10% від обсягу промислових поставок в 2012 р. отримає Ostchem Group Дмитра Фірташа, значні обсяги ринку закриє належний Фірташу і "Газпрому" трейдер "УкрГаз-Енерго". Регіональні газопостачальні компанії, 16 з яких контролює Дмитро Фірташ, також отримають право розширити список контрагентів за рахунок середніх і невеликих промислових підприємств у регіонах. Ідеологом подібної "реформи" виступає заступник голови правління "Нафтогазу"Володимир Триколич, якого також пов'язують з Дмитром Фірташем", - упевнений Марунич.
На його думку, додатковим чинником зниження доходів "Нафтогазу" стане зменшення надходжень від транзиту російського газу: "Газпром" ввів в експлуатацію першу чергу газопроводу "Північний потік", що загрожує зниженням обсягів транзиту через Україну на 10-15%. Очікуване входження "Газпрому" до складу СП з управління українською ГТС також позбавить "Нафтогаз" права розпоряджатися всією виручкою від транзиту російського газу.
"Дієвим виходом зі сформованої ситуації могло б стати політичне рішення кабінету Миколи Азарова і Президента Віктора Януковича про підвищення тарифів на газ для підприємств ТКЕ з подальшим зростанням тарифів на тепло для населення. Однак до парламентських виборів, які відбудуться восени наступного року, подібну політичну відповідальність не візьмуть на себе ні прем'єр, ні Президент України. Таким чином, протягом 2012 р. фінансовий стан НАК "Нафтогаз Україна" буде залишатися стабільно важким", - відзначає експерт на закінчення.