ua en ru

ЦБР застиг в кроці від вільного плавання рубля

Центробанк Росії наблизився до фінішу на шляху до інфляційного таргетування, відмовившись від інтервенцій всередині розширеного ще на рубль в кожну сторону - до 9 рублів - плаваючого коридору бівалютного і повернувши на передкризовий рівень обсяг купівлі/продажу валюти, що приводить до переміщення його кордонів на 5 копійок.

Центробанк Росії наблизився до фінішу на шляху до інфляційного таргетування, відмовившись від інтервенцій всередині розширеного ще на рубль в кожну сторону - до 9 рублів - плаваючого коридору бівалютного і повернувши на передкризовий рівень обсяг купівлі/продажу валюти, що приводить до переміщення його кордонів на 5 копійок. Про це повідомляє Reuters.

Аналітики вважають лібералізацію курсу рубля передвісником чергового посилення грошово-кредитної політики в умовах втечі від російських активів через геополітичних ризиків і високої інфляції, що перевищує "таргет" ЦБ.

"Обсяг валютних інтервенцій, спрямованих на згладжування волатильності обмінного курсу рубля, у всіх внутрішніх діапазонах плаваючого операційного інтервалу встановлений рівним 0 млн дол.", - повідомив ЦБ в понеділок.

Одночасно з 18 серпня ЦБ симетрично розширив до 9 з 7 рублів плаваючий валютний коридор, пояснивши своє рішення прагненням до заявленого раніше переходу на вільне плавання рубля до 2015 р.

"Зазначені зміни здійснені в рамках переходу до режиму таргетування інфляції, для успішної реалізації якого однією з необхідних умов є відмова від управління валютним курсом. Банк Росії планує завершити перехід до плаваючого валютного курсу в період до кінця 2014 р/", - йдеться в повідомленні ЦБ.

"ЦБ продовжує курс на завершення переходу до інфляційного таргетування, послаблюючи контроль за рухом валютного курсу, сьогоднішнє рішення - це передостанній крок на цьому шляху, останнім буде обнулення інтервенцій на кордонах, що буде фактично означати скасування коридору", - говорить економіст HSBC Олександр Морозов.

Станом на 15 серпня межі коридору були в межах 36,40-43,40 рубля.

Рубль практично не відреагував на рішення ЦБ.

Величину накопичених інтервенцій, що призводятьдо зсуву кордонів плаваючого операційного інтервалу на 5 копійок, ЦБР знизив до 350 млн дол. з 1 млрд дол.

У березні на тлі розпродажу рубля через ризиків війни між Москвою і Києвом ЦБ встав на захист рубля, підвищивши величину накопичених інтервенцій, що призводять до зсуву кордонів плаваючого валютного коридору на 5 копійок, до 1,5 млрд дол. з 350 млн дол. для обмеження коливань курсу.

З 17 червня цей обсяг був зменшений до 1,0 млрд дол., а інтервенції залишалися тільки в крайніх діапазонах коридору.

Враховуючи, що в даний час вартість бівалютного кошика знаходиться в "нейтральному" діапазоні плаваючого операційного інтервалу, в якому не здійснюються інтервенції, спрямовані на згладжування волатильності, прийняте рішення не матиме значного впливу на поточну динаміку курсу рубля, вважає регулятор.

"Якщо тиск найближчим часом на рубль зросте, то вони використовують аргумент про перенесення ослаблення валютного курсу на інфляцію, ризики прискорення якої зросли у зв'язку з останніми подіями, і можуть підвищити ставки на найближчому засіданні", - говорить економіст ВТБ Капітал Володимир Количев.

Єдине, що могло б уберегти від підвищення ставок, - це зміна "таргету" інфляції на наступний рік, в іншому випадку політика інфляційного таргетування буде виглядати непослідовною, додає він.

"Якщо вони не управляють через курс, швидше за все, будуть керувати через вартість ліквідності", - говорить дилер Альфа-банку Ігор Акіньшин, також допускаючи, що ЦБ може в черговий раз підняти ставки.

"Поки у нас торговельний коридор досить короткий - 35,80-36,30. Якщо підемо нижче, то підемо до короткострокової мети 35,50, якщо ні, то продовжиться тренд на ослаблення... В принципі, ніщо не заважає: фактор, що ЦБ тепер буде стримувати, втратив актуальність", - говорить він.