Замість очікуваного раніше темпу зростання ВВП Росії на рівні близько 2% у 2014 р., у зазначений період темп сповільниться до 0,4%.
Замість очікуваного раніше темпу зростання ВВП Росії на рівні близько 2% у 2014 р., у зазначений період темп сповільниться до 0,4%. Про це йдеться у проекті "Основних напрямів єдиної державної грошово-кредитної політики на 2015 р. і період до 2016 і 2017 років", підготовленому Банком Росії.
У документі пояснюється, що в 2014 р. реалізація Банком Росії грошово-кредитної політики здійснювалась у нестандартних умовах. Події в Україні та санкції ряду країн проти російської економіки справили негативний вплив на ситуацію на внутрішньому фінансовому ринку, у банківському та реальному секторах.
В умовах підвищення геополітичної напруженості, масштабного відтоку капіталу з російського фінансового ринку і погіршення очікувань економічних агентів щодо перспектив розвитку економіки відбулося падіння інвестиційного попиту. В результаті стан російської економіки до 2014 р. істотно відхилилося від сценарію, описаного в якості базового в "Основних напрямах єдиної державної грошово-кредитної політики на 2014 рік і період до 2015 і 2016 років".
Інфляційні ризики також істотно зросли. Курсова динаміка (поступове зниження курсу національної валюти в кінці 2013 - початку 2014 р. на тлі змін у політику Федеральної резервної системи (ФРС) США і різке ослаблення рубля в березні 2014 р. в умовах зростання геополітичної напруженості) стала чинником прискорення зростання споживчих цін, наростання інфляційних і девальваційних очікувань економічних агентів. Річна інфляція підвищилася до 7,8% у червні з 6,1% у січні 2014 р., після чого дещо знизилася. Однак введені згодом обмеження на імпорт низки продовольчих товарів з-за кордону, а також обговорювані зміни в тарифній і податковій політиці можуть призвести до збереження високої інфляції або навіть подальшого прискорення зростання споживчих цін до кінця 2014 р.
Як сказано в документі, в цих умовах Банк Росії зробив рішучі дії. В цілях обмеження інфляційних ризиків була істотно підвищена ключова ставка. Поряд з тимчасовим посиленням механізму валютних інтервенцій це дозволило стабілізувати ситуацію на валютному ринку і запобігти реалізацію значних ризиків для фінансової стабільності. Крім того, намітилося зростання процентних ставок по карбованцевих вкладах банків сприяв відновленню припливу коштів у депозити в національній валюті та зниження доларизації банківських вкладів.
Проводиться Банком Росії помірно жорстка грошово-кредитна політика створює передумови для стабілізації курсових та інфляційних очікувань, відновлення схильності населення до заощаджень до нормальних рівнів і спрямована на досягнення середньострокової цілі щодо інфляції на рівні 4%, стверджується в документі.
Раніше повідомлялося, що Центробанк РФ вирішив перейти на плаваючий курс рубля з 2015 р.