Різке зростання цін на газ, який АТ "Хмельницькгаз" купує для технологічних потреб за тарифні кошти, привів до отримання збитків за підсумками 2020 року. З початку цього року зростання цін на газ прискорилося, тому нові тарифи також вже не покривають всіх обґрунтованих витрат опретора ГРМ.
Про це повідомляє прес-служба компанії.
"АТ "Хмельницькгаз" майже 40% від отриманих тарифних коштів направляє на закупівлю обсягів газу для технологічних потреб. Однак, за друге півріччя 2020 року ціна на газ зросла на 54%, в той час, як у торішньому тарифі на розподіл його вартість була на третину нижче", - йдеться в повідомленні.
Як наслідок, за рахунок суттєвої різниці в ціні газу та вартістю газу, закладеною в тарифі АТ "Хмельницькгаз", газорозподільна компанія за 2020 рік отримала збитки в сумі 38,5 млн гривень.
"Найбільшою статтею витрат в тарифі є саме придбання газу на виробничо-технологічні потреби, - говорить фінансовий директор АТ "Хмельницькгаз" Олександр Храпицкий. - Адже саме технологічний газ використовується для створення та цілодобової підтримки належного тиску в мережах, щоб енергоносій міг рухатися по газопроводах до споживачів. Зараз він набувається виключно за ринковою ціною, з застосуванням тендерних процедур".
У компанії відзначили, що аналогічна ситуація склалася і з тарифами на розподіл, встановленими на 2021 рік.
"Через різкий стрибок ціни на ринку, чинний з 1 січня 2021 тариф на розподіл знову не покриває всіх економічно обґрунтованих витрат на придбання технологічного газу для АТ "Хмельницькгаз", - йдеться в повідомленні.
В тарифі на розподіл на 2021 рік вартість технологічного газу встановлена на рівні 5 800 гривень за тисячу куб. м. Тому, за словами прес-служби, АТ "Хмельницькгаз" не змогло придбати газ на українській енергетичній біржі і, відповідно, не отримав жодних пропозицій. Компанія двічі, 29 та 30 грудня 2020 року, оголошувала торги з метою закупівлі технологічного газу, але так і не змогла придбати ресурс на передбачені в тарифі кошти.
"В тексті Меморандуму з МВФ, підписаного президентом і прем'єр-міністром, зазначено, що тарифи на розподіл повинні покривати всі витрати операторів ГРМ. Тому наслідками невиконання Меморандуму з МВФ стануть зростання ризиків дестабілізації газопостачання споживачів області, розбалансування на рівні операторів ГРМ і доведення підприємств галузі до дефолту вже в першому півріччі 2021 року", - йдеться в повідомленні.