Компанія Aksia, що спеціалізується на консалтингу в сфері хедж-фондів, опитала 125 менеджерів, керуючих у цілому 800 млрд дол. 42% з них "не відчувають сумнівів" або вважають "реальною можливістю" дефолт або реструктуризацію боргів Італії та Іспанії в найближчі два роки .
При цьому троє з п'яти респондентів переконані, що Греція відмовиться від єдиної європейської валюти вже в найближчі 12 місяців. Майже стільки ж - 65% опитаних - вважають, що для того, щоб врегулювати боргову кризу, європейська влада все ж таки піде на випуск єдиних євробондів - крок, якому зараз опирається Німеччина.
Інші дослідження також підтверджують песимістичний настрій в секторі. Зокрема, щомісячне опитування керуючих хедж-фондами Bank of America Merrill Lynch показав у листопаді, що більше третини респондентів чекають дефолту Греції вже в першому кварталі 2012 року. При цьому рецесії в зоні євро чекають майже дві третини опитаних.
Вчора стало відомо, що довіра споживачів і керівників до економіки зони євро знизилася в жовтні до дворічного мінімуму, свідчить індекс ESI, що розраховується Єврокомісією, який опустився з 94,8 до 93,7 пункту. "Ми тепер чекаємо, що ВВП зони євро впаде на 1% у наступному році і, можливо, на 2,5% - в 2013 році у міру того, як боргова криза розростеться і валютний союз переживе розпад в тій чи іншій формі", - вважає економіст Capital Economics Дженіффер Маккьюон.
На розвал валютного союзу ставлять і ті, хто тримає руку на пульсі фінансових потоків у діловому світі, - глави корпоративних казначейств. 54% з 75 головних скарбників у компаніях різних країн світу, опитаних IT2 Treasury Solutions, чекають дезінтеграції зони євро в найближчі 12 місяців. При цьому 74% з них визнали, що вони вже проводять політику, яка дозволить компаніям справитися з наслідками фінансової катаклізму.
Довіра до здатності європейців покласти кінець епопеї з держборгом знижується і у ділового співтовариства в цілому. З вересня число людей, що чекають виходу з валютного союзу хоча б однієї країни, подвоїлося, досягнувши практично 50%, показало опитування Barclays 1000 клієнтів в середині листопада. У другому кварталі такого розвитку очікував лише 1% учасників опитування. Причому зараз уже 5% інвесторів чекають, що від євро крім Греції відмовляться також Італія, Іспанія, Португалія та Ірландія. "В цілому настрої інвесторів з приводу кризи погіршуються, однак говорити про те, що цей тренд продовжиться, дослідження саме по собі не дозволяє. Усе буде залежати від того, як буде розвиватися ситуація", - сказав РБК daily один з авторів опитування Пол Робінсон.
Втім, основну загрозу стабільності європейської та світової економіки інвестори бачать не у виході із зони євро периферійних країн. "Головний ризик зводиться до того, що глобальні ринки почнуть ставити серйозні гроші на ймовірність того, що Німеччина може відмовитися від євро і покласти край усій зоні євро", - вважає головний економіст Berenberg Bank Хольгер Шмідінг.
За підрахунками професора Університету Гельмута Шмідта в Гамбурзі, вихід Німеччини з валютного союзу коштуватиме їй 250-340 млрд євро, або 10-14% ВВП.
Однак, на думку фахівців інституту Ifo, на допомогу Греції, Португалії, Ірландії, Італії та Іспанії німці можуть втратити майже вдвічі більше - 560 млрд євро.