Протитанкові ракетні комплекси були одними з перших видів зброї, які союзники почали постачати Україні перед початком російського вторгнення. Найбільш відомими для українців стали Javelin та NLAW, але на фронті застосовують не лише їх.
РБК-Україна розповідає про ПТРК, якими українські військові знищують танки росіян.
ПТРК "Фагот" поступив на озброєння Збройних сил СРСР у 1970 році. У 1975 році був випущений модернізований варіант ракети зі збільшеною дальністю польоту і підвищеною бронебійністю.
Радянський самохідний ПТРК "Конкурс", розроблявся з 1970 року і був прийнятий на озброєння в січні 1974 року. Самохідна пускова установка змонтована на шасі БРДМ-2. Можливе повноцінне використання протитанкового комплексу поза бойовою машиною.
Український ПТРК "Корсар" має калібр 107 мм. Був прийнятий на озброєння ЗСУ в серпні 2017 року. Корсар має напівавтоматичну систему наведення за лазерним променем. Крім цього існують модифікації пускової установки з тепловізійною камерою.
У 2005 році Конструкторське Бюро "Луч" почало розробку нового протитанкового ракетного комплексу - "Стугна-П", калібром 130 мм. "Стугна-П" належить до другого покоління ПТРК - він напівавтоматичний, із системою наведення по лазерному променю. Може вести вогонь ракетами калібру 130 мм або 152 мм з різними бойовими частинами, що встановлюються у контейнері.
Шведсько-британська переносна протитанкова керована ракета малої дальності NLAW розроблена компанією SAAB в рамках проєкту Міністерства оборони Великої Британії. У січні 2022 року Велика Британія надала понад 1000 переносних протитанкових ракет Україні.
Переносний ПТРК Javelin, виробництва американських підприємств Raytheon та Lockheed Martin, розробляли з 1986 року, а прийняли на озброєння в 1996 році. З 30 квітня 2018 року перші комплекти стали надходити до України. Після початку російського вторгнення в Україну в лютому 2022 року, цей ПТРК став символом українського опору.
Наприкінці березня 2022 року Міністерство оборони США повідомили, що ЗСУ встановили рекорд ефективного використання ПТРК Javelin: 100 уражень ворожих цілей на 112 запусків.
Javelin мобільний, потужний і швидко розгортається в бойове положення. Серед його недоліків можна виділити досить велику вагу і складність в управлінні, що потребує певної підготовки операторів.
Використання інфрачервоної головки самонаведення робить ракету Javelin вразливою перед засобами інфрачервоної протидії і водночас дорогою. Боєприпас до "Стугни" майже у 10 разів дешевший.
Натомість український ПТРК програє американському та британському у мобільності та простоті використання. Однак "Стугна" більш ефективна на далеких відстанях та може вражати цілі незважаючи на їх інфрачервоне випромінювання.
Нагадаємо, у серпні США оголошували, що передадуть Україні нові ПТРК.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.