ua en ru

Будівельна компанія ТММ відмовилася від продовження розвитку "ТММ-Банку"

Одна з найбільших українських будівельних компаній ТММ відмовилася від продовження розвитку "ТММ-Банку", пише "Комерсант-Україна".

Вчора в кредитній установі повідомили, що зі складу його акціонерів вийшли компанія "ТММ-Холдинг", що володіла 22,93% банку, і генеральний директор ТММ Микола Толмачов (37,4%). Нові власники не розголошуються. Колишній власник каже, що не міг більше підтримувати роботу установи. "У банку стоїть питання капіталізації, а це наш непрофільний актив, тому ми вирішили його продати, хоча зараз не найкращий для цього час, - каже Микола Толмачов. - Новим власником стала група інвесторів, яка сконцентрувала весь банк. Тепер він буде капіталізований і визначиться зі своєї подальшою стратегією". Кошти від операції (сума не розголошується) Толмачов має намір направити в інноваційні проекти в сфері енергозбереження.

"ТММ-Банк" ("Невікон-Банк") був заснований в 1992 році, в 1997 році його придбав Микола Толмачов. Однак установа не розвивалася - за останні 10 років вона опустилася на 30 позицій вниз і, за даними НБУ, на 1 січня зайняла 172-е місце за активами (136,3 млн грн) із власним капіталом 92,5 млн грн. Банк концентрувався на корпоративних проектах - кредитний портфель підприємств становив 92,5 млн грн, населення - 19,2 млн грн. У 2011 році його прибуток склав 287 тис. грн. Філіальна мережа установи складається з головного офісу і одного відділення.

В "ТММ-Банку" поки не знайомі зі своєю новою стратегією розвитку. "6 квітня будуть збори акціонерів, там ми познайомимося з новими власниками і планом розвитку. Я не брав участь в операції, тому не знаю подробиць", - повідомив виданню голова правління "ТММ-Банку" Олександр Смолянінов.

Досвід роботи банків, пов'язаних з будівельним бізнесом, в Україні виявився невдалим. "Укргазбанк" і банк "Київ", активно кредитували нерухомість, націоналізовані державою, а банк "Столиця", що належав однойменній будівельній корпорації, - в процесі ліквідації. "У нас була група заможних людей, надувших міхур на ринку житла. До кризи нерухомість і земля не коштували тих мільйонів, які за них просили. Але банки активно фінансували іпотеку, - говорить головний фінансовий аналітик агентства "Експерт-Рейтинг" Віталій Шапран. - Мати свій банк було вигідно, тому що він міг зайняти грошей дешевше, ніж ринкові банки, а також міг взяти грошей на міжбанку. Але в один момент джерело у вигляді банківського кредитування зникло". За оцінками агентства, в 2010 році компанія ТММ посіла 5-е місце на будівельному ринку, по виручці - 8-е. Очолював список "Київміськбуд", пов'язаний з банком "Аркада".

Оцінити вартість "ТММ-Банку" складно, оскільки ціна залежить від якості активів, частина з яких могла бути кредитами, виданими пов'язаним особам. Тому установа може коштувати не більше ніж 8-9 млн дол.: "Максимально його могли продати за 0,8-1 капіталу", - оцінює аналітик однієї з інвесткомпаній.