ua en ru

Страсбурзький суд оголосить рішення у справі "ЮКОС проти Росії" 31 липня

Європейський суд з прав людини у Страсбурзі 31 липня, в четвер, повинен оголосити рішення у справі "ЮКОС проти Росії".

Європейський суд з прав людини у Страсбурзі 31 липня, в четвер, повинен оголосити рішення у справі "ЮКОС проти Росії". Про це агентству Reuters повідомив представник компанії "ЮКОС".

Позов був поданий від імені всіх акціонерів компанії і розглядається окремо від позову, який було подано в Гаазький суд. У ніч на 28 липня стало відомо, що третейський суд у Гаазі визнав, що Росія порушила Енергетичну хартію у справі ЮКОСа, і фактично визнав нафтокомпанію экспроприированной. Про це повідомила газета "Коммерсантъ" і Reuters з посиланням на джерела, знайомі з ходом процесу.

В рамках гаазької процесу позивачем виступала Group Menatep Limited (GML), що представляє інтереси Леоніда Невзліна і Володимира Дубова. GML вимагала відшкодування 114 млрд дол., але джерела видань заявили, що суд оцінив втрати в 50 млрд дол. Крім того, Росія повинна оплатити витрати судового процесу в розмірі 65 млн дол.

Рішення за цим позовом в ЄСПЛ очікувалося в цьому році.

У 2011 році європейський суд вже розглядав справу акціонерів ЮКОСа, але тоді позов був задоволений лише частково. Зокрема, ЄСПЛ визнав Росію порушила статтю 14 Європейської конвенції про захист прав людини і основних свобод. При цьому статті 6 цієї конвенції - право на справедливий судовий розгляд - РФ порушила.

Повноважний представник уряду у вищих судових інстанціях Михайло Барщевський у назвав сьогоднішнє рішення Європейського суду з прав людини за скаргою іноземних акціонерів ВАТ "Нафтова компанія "ЮКОС" колосальною перемогою. Мін'юст з подібною оцінкою тоді був згоден, заявляли РБК в прес-службі відомства.

У Мін'юсті відзначали, що ЄСПЛ не угледів порушення владою РФ ст.18 Конвенції про захист прав людини і основних свобод: держава не зловживала судовими розглядами в цілях прихованої експропріації власності компанії і навмисного її знищення. ЄСПЛ визнав, що РФ не порушувала ст.14 Конвенції, що забороняє дискримінацію за будь-яких підстав. Звинувачення про "вибіркове" і "індивідуальному" переслідування не знайшли підтвердження, відзначили в міністерстві.

Крім того, ЄСПЛ погодився з тим, що судові розгляди щодо податкових зобов'язань ЮКОСа за 2000-2003 рр. були засновані на справедливому і передбачуваному тлумачення національного законодавства. ЄСПЛ також не вбачає політичного підґрунтя в судових розглядах. Крім того, суд відклав розгляд питання про суму позову, пред'явленого Москві акціонерами. Позивачі наполягали на сплаті в якості компенсації 98 млрд дол. ЄСПЛ дав сторонам три місяці для врегулювання питання в позасудовому порядку.

У грудні 2013 року ЄСПЛ також постановив виплатити екс-власника ЮКОСа Михайлу Ходорковському 10 тис. євро. У липні 2013 року ЄСПЛ оголосив, що в "першій справі ЮКОСа" судом були допущені фундаментальні порушення: обвинуваченим було відмовлено у конфіденційних переговорах з адвокатами, а під час процесу підсудних посадили в металеву клітку.

У червні 2014 року Мін'юст Росії заявив, що поки не може виплатити Ходорковському 10 тис. євро. За словами заступника голови відомства Георгія Матюшкіна, ні Ходорковський, ні його представники так і не надали Мін'юсту реквізити рахунку, на який можна було б перерахувати цю суму.

Ходорковський назвав це "очевидним проявом лицемірства". "Міністерство юстиції Російської Федерації заявило, що не може виконати рішення Європейського суду з прав людини, так як не має реквізитів мого особистого рахунку. При нинішньому рівні стеження за противниками режиму це звучить смішно", - йшлося в його заяві.

Ходорковський зазначив, що "на сьогоднішній день РФ дійсно не виконала своїх зобов'язань". "Але ми говоримо зовсім не про виплати цієї компенсації. Адже в рішенні ЄСПЛ вказано на порушення цілої низки положень Європейської конвенції з прав людини, у тому числі за порушення прав на справедливий судовий розгляд і захист власності", - підкреслив він.

Ходорковський нагадав: ЄСПЛ вказав на необхідність скасування рішення про стягнення з нього і екс-глави фонду "МЕНАТЕП" Платона Лебедєва 17 млрд руб. "Однак це незаконне рішення досі залишається в силі, що і перешкоджає отриманню Лебедєвим закордонного паспорта, і моєму поверненню в Росію", - уклав він.