Країни ОПЕК показали самий сильний приріст видобутку нафти з лютого 2003 року
Організація країн - експортерів нафти (ОПЕК) у четвер опублікувала квітневу доповідь, з якої випливає, що в березні 2015 року середньодобовий видобуток країн картелю виріс на 0,81 млн бар. до лютого. Це самий сильний приріст видобутку з лютого 2003 року, коли добове виробництво нафти зросло на 1,5 млн бар., це слідує з архіву щомісячних даних ОПЕК, проаналізованих РБК.
Напередодні своєї оцінкою видобутку країн ОПЕК поділилися експерти Міжнародного енергетичного агентства (МЕА). За їх даними, в березні виробництво нафти в країнах картелю зросла ще сильніше - на 0,89 млн бар. в добу. Це самий сильний приріст видобутку з літа 2011 року, стверджує МЕА з посиланням на власні дані.
В абсолютних значеннях обсяг видобутку ОПЕК минулого місяця досяг 30,79 млн бар. у добу (відповідно кваліфікованим «вторинних джерел», серед яких є, наприклад, агентство Platts), істотно перевищивши офіційну квоту організації (30 млн). Це максимальний рівень з жовтня 2012 року, випливає з історичних даних ОПЕК.
Нагадаємо, загальносвітовий видобуток нафти в березні зріс на 0,9 млн бар. в добу, тобто майже повністю глобальний ріст був забезпечений за рахунок збільшення видобутку ОПЕК. У свою чергу, усередині картелю локомотивом зростання була Саудівська Аравія, чий добовий видобуток вперше за довгий час перевищив 10 млн бар. Таким чином, картелю вдалося не тільки утримати, але і наростити свою частку на світовому нафтовому ринку - з 32 до 32,6%, говориться в доповіді.
Найбільший за багато років приріст видобутку в березні в умовах і без того перенасиченого ринку означає, що ОПЕК, як і раніше, робить ставку на захист ринкової частки, хоч це і чинить додатковий тиск на ціни. У доповіді говориться, що надлишкова пропозиція на ринку в першому кварталі 2015 року досягло 2,54 млн бар. у добу, більш ніж удвічі перевищивши дисбаланс попереднього кварталу.
Також 16 апеля ціна нафтової корзини ОПЕК досягла максимуму 4 місяців і перевищила 57 дол./бар.