У європейських країнах фіксують спалах віспи мавп (мавпячої віспи) серед людей. На сьогодні випадки виявлені у Великобританії, Іспанії, Швеції та Португалії.
РБК-Україна зібрало інформацію про спалах цього захворювання серед людей.
Влада Іспанії та Португалії оголосила про виявлення понад 40 підозр на це захворювання. При цьому спалахи зосереджені в районі столиць - Мадрида і Лісабона. Примітно, що захворювання фіксують виключно у чоловіків, частина з них має гомосексуальну орієнтацію.
Також відомо про декілька випадків у Великобританії, Італії, Швеції, а також у Сполучених Штатах. Вірус знайшли у чоловіків, які їздили в африканські країни.
Віспа мавп - рідкісне вірусне захворювання, яке передається людині від тварин. Симптоми схожі з тими, які в минулому спостерігалися у хворих на натуральну віспу, але менш серйозні.
Відзначимо, в 1980 році вірус натуральної віспи було остаточно переможено, і після припинення використання вакцин саме віспа мавп вийшла на перше місце за патогенністю для людини. Випадки захворювання виникають в районах Африки з тропічними вологими лісами.
Первинне зараження відбувається при прямому контакті з кров'ю, біологічними рідинами, а також ураженою шкірою або слизовою інфікованих тварин. Документально зареєстровано випадки зараження після контактів з мавпами, гамбійськими щурами і білками. Ще одним фактором ризику є вживання м'яса заражених тварин без належної термічної обробки.
Передається від людини до людини при тісному контакті з пошкодженою шкірою, біологічними рідинами або виділеннями з дихальних шляхів пацієнта. Найчастіше зараження відбувається повітряно-крапельним шляхом, але може і статевим.
Інкубаційний період зазвичай становить від 6 до 16 днів, але може коливатися в діапазоні від 5 до 21 дня:
Шкірні ураження з'являються на мембранах слизових оболонок порожнини рота (в 70% випадків), геніталіях (30%), а також на кон'юнктиві (столітті) (20%) і рогівці (очному яблуці).
Зазвичай віспа мавп проходить сама, але симптоми зберігаються від 14 до 21 дня. Важкі випадки частіше фіксують серед дітей, і вони пов'язані зі ступенем впливу вірусу, станом здоров'я пацієнта і тяжкістю ускладнень.
Специфічні види лікування або вакцини від віспи мавп відсутні. Відомо, що ті, у кого є щеплення від натуральної віспи, менш схильні до важкого перебігу цієї хвороби.
Летальність варіюється в широких межах в залежності від епідемії, але в документально зареєстрованих випадках становила менше 10%. Більшість випадків смерті відбувається серед дітей раннього віку. Загалом молодші вікові групи можуть бути більш чутливими до захворювання віспи мавп.
Нагадаємо, минулого року випадок віспи мавп був зафіксований в США. Зокрема, у мандрівника було знайдено штам, який циркулює в Нігерії з 2017 року.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.