Країни ЄС оголосили про запуск "пілотної" програми обміну інформацією про банківські рахунки
Німеччина, Франція, Великобританія, Італія та Іспанія оголосили про запуск "пілотної" програми обміну інформацією про банківські рахунки, активізувавши боротьбу з податковими ухильниками. До ініціативи, оголошеної за підсумками зустрічі міністрів фінансів у суботу, згодні приєднатися й інші країни ЄС. Однак Австрія має намір зберігати банківську таємницю. Не ясно також, чи буде брати участь в обміні податковою інформацією Швейцарія, яка не входить до складу ЄС.
Тема боротьби з податковими ухильниками стала головною на неформальній зустрічі міністрів фінансів країн ЄС у Дубліні з подачі Франції. Екс-міністр бюджету країни Жером Каюзак, який подав недавно у відставку, минулого тижня зізнався, що протягом декількох місяців брехав, спростовуючи повідомлення ЗМІ про наявність у нього офшорного рахунку. Понад двадцять років у нього був секретний рахунок у Швейцарії, на якому зараз знаходиться більше 600 тис. євро. Скандал сильно вдарив по президенту Франції Франсуа Олланду, який після виборів доручив Каюзака боротися з ухиленням від сплати податків. Крім того, в останні два тижні Міжнародний консорціум журналістських розслідувань (ICIJ) зробив надбанням гласності багато схеми відведення коштів від податків і їх фігурантів.
"На даний момент ситуація вимагає більш ефективного, потужного і швидкого відповіді", - заявив міністр фінансів Франції П'єр Московічі на вихідних. У підсумку угоду про обмін банківською інформацією, пилівшееся в штабквартирі Єврокомісії вже п'ять років, повернули до порядку денного, а податковий єврокомісар Альгірдас Шемета був в останній момент терміново викликаний до Брюсселя. Поки ж ініціатива обміну податковою інформацією виходить з національних столиць. П'ять провідних європейських економік надихнулися прикладом США, де з цього року заробив "Закон про оподаткування іноземних рахунків" (FATCA), який вимагає від іноземних фінансових компаній передачі податковим органам країни даних про американців, активи яких за кордоном перевищують 50 тис. дол.
Деталі "європейського FATCA" будуть опрацьовані до саміту ЄС 22 травня. Учасники блоку хочуть добитися автоматичного обміну інформацією про рахунки і активах своїх громадян, які вони тримають в інших країнах союзу. Це різко скоротить можливості європейців виводити свої кошти з-під оподаткування, що, за визнанням глави Європейської ради Хермана ван Ромпея, обходиться бюджету ЄС в 1 трлн євро на рік. Це більше ВВП Іспанії або коштів європейських стабфондів, що фінансуються за рахунок коштів платника податків. Про намір приєднатися до "пілотному" проектом обміну банківською інформацією вже заявили Голландія, Польща, Бельгія та Румунія.
Читайте також: Єврокомісар з податків закликав Австрію відмовитися від банківської таємниці.