Вартість пшениці на СВОТ досягла рекордного рівня за останні 4 роки - 8,84 дол./бушель
На Чиказькій товарній біржі СВОТ 17 липня торги пшеницею завершилися зростанням цін на вересневі контракти на 4,3% до рівня 8,84 дол. за бушель (328 дол./т). Як повідомили в асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" (УКАБ), це найвища ціна на пшеницю за останні 4 роки.
Зростання цін на пшеницю на СВОТ цього року стартувало на початку червня, коли негативний погодний вплив на врожай зернових посилився в багатьох країнах-основних виробниках продовольства. В УКАБ зазначають, що посушлива спека на початку літа в США, Україні і в основних регіонах виробництва в РФ істотно вплинула на врожайність основних зернових культур в цих країнах і змусила аналітиків знижувати прогнози виробництва зерна, зокрема пшениці.
"Це стало основною причиною зростання вартості пшениці на світових ф'ючерсних ринках, і за червень-липень ціна вересневої пшениці з позначки 230 дол./т досягла рівня 330 дол./т. Тобто, всього за півтора місяці ціна пшениці виросла майже на 100 дол./т або на 43%", - повідомив експерт аграрних ринків УКАБ Сластьон.
Така динаміка на світових ринках зерна відбилася зростанням цін і на українському ринку.
"Вартість пшениці 3 класу зараз становить 1750-1800 грн./т на умовах самовивозу, тоді як стартова ціна цього сезону була на рівні 1500 грн./т, - говорить генеральний директор УКАБ Володимир Лапа. - Однак хлібороби степової зони вважають таку ціну ще низькою, адже через погодні примхи собівартість їх зерна в цьому році виросла до 1800-2000 грн./т".
Аналітики додають, що ціни на українському ринку залишаються все ще набагато нижчими рівня світових цін, що зумовлює до набагато нижчим доходам виробників зерна.
Раніше експерти УКАБ заявили, що незважаючи на підвищення світових цін на зернові культури, ціни на українському ринку залишаються на порівняно низькому рівні. Якщо ситуація найближчим часом не зміниться, аграрії за рахунок занижених цін реалізації втратять у 2012/13 маркетинговому році близько 29 млрд грн, що в сумі з втратами від посухи і збільшеною нормативною грошовою оцінкою складе 39 млрд грн.
Нагадаємо, Мінагрополітики України знизило прогноз експорту зернових в 2012-2013 МГ на 13% - до 20 млн т.