Вартість оренди житла зберігає тенденцію до зростання. Всупереч сезонним очікуванням, знімні квартири в Києві не дешевшають.
Вартість оренди житла зберігає тенденцію до зростання. Всупереч сезонним очікуванням, знімні квартири в Києві не дешевшають.
В зимовий період ціни на оренду житла в Києві залишалися стабільними. Враховуючи, що в цей час на ринку зазвичай спостерігається затишшя, очікувалося, що вони знизяться на 5-10%. Проте зараз ситуація на ринку залежить в основному від суб'єктивних факторів, зокрема, від поведінки власників житла, відзначають експерти. Більше того, у другій декаді січня намітилася тенденція до підвищення вартості оренди житла деякими з орендодавців на 20%. У той же час ціни на первинному ринку Києва теж зросли, відзначають фахівці ЖК "Приозерний".
Зимовий час вважається сезоном затишшя на ринку оренди житла. «Традиційно з середини грудня по середину січня попит знижується на 50%»,‒ говорить генеральний директор «Консультаційного центру нерухомості» Наталя Наумець. У Союзі фахівців з нерухомості додають, що в нинішній період цей показник додатково знизився ще на 10-15 відсоткових пунктів. «Під час свят і відпусток кількість угод знижується зі зрозумілих причин. В цьому році до цих факторів додався політична та економічна криза, що, природно, погіршило ситуацію на ринку оренди житла»,‒ відзначає президент союзу Олександр Рубан.
Заповзятливі орендарі очікували, що слідом за попитом традиційно підуть вниз і ціни, і вони на цій хвилі зможуть трохи заощадити на оренді. «Дійсно, ще пару років тому в зимовий сезон затишшя вартість знижувалася на 5-10%. Проте зараз таких змін не сталося»,‒ зазначають в ріелтерської компанії «Планета Оболонь». Пані Наумець додає, що вартість оренди однокімнатної квартири в спальному районі зараз починається з 4 тис. грн, а двокімнатної - з 5 тис. грн. У центрі Києва ціни стартують з 6 тис. грн на однокімнатні квартири, і від 8 тис. грн ‒ на двокімнатні. «Якщо порівнювати з попередніми періодами, здається, що ціни зросли. Однак це пояснюється тим, що з ринку були вимиті дешеві пропозиції. Тому бази порівняння ‒ різні»,‒ пояснює пані Наумець.
Цього разу з-за нестабільної ситуації в країні власники житла зайняли вичікувальну позицію. «Під час кризи ситуація на ринку часто залежить від суб'єктивного фактора. Орендодавці часом надходять незрозуміло з точки зору економічної ситуації, що склалася». В компанії «Планета Оболонь» додають, що не так-то просто прийняти рішення про зниження ціни при зростаючих витратах, пов'язаних з інфляцією, знеціненням гривні, політичною кризою.
Крім цього, незважаючи на відсутність передумов, частина власників житла з 10 січня, навпаки, почали підвищувати ціни на житло ‒ до 20%, зазначив пан Костецький. «В залежності від подальшого розвитку подій в країні в відношенні військових дій, стрибків курсу валют, ця тенденція може посилитися. І якщо зараз частка тих, хто заявляє про підвищення цін, поки що незначна, то в майбутньому вона може збільшитися, що в цілому відіб'ється на ринку»,‒ говорить експерт.
Однак у цьому разі може повторитися ситуація минулого року, нагадують в компанії «Планета Оболонь», коли власники, збільшивши ціну в гривні за курсом долара, просто втратили орендарів. За даними Асоціації професійних управляючих нерухомістю, на початок березня 2014 року кількість орендодавців, які зафіксували ставку оренди до курсу валют, становила 100%, однак до кінця того ж місяця цей показник різко знизився вдвічі і згодом впав до нуля. «Для розуміння ‒ коли курс долара різко зростає з 8 до 12 грн, у такому співвідношенні зростають і витрати на оренду. Враховуючи те, що доходи населення не збільшувалися, мало хто з орендарів погоджувався на такі умови, що їм було простіше просто з'їхати»,‒ каже віце-президент асоціації Анатолій Топал.
Джерело: apostrophe.com.ua