Світова економіка зросла у 2013 р. орієнтовно на 3,3%, і в новому році продовжиться стійке економічне відновлення, хоча воно й не обійдеться без перешкод, зазначає швейцарський банк Credit Suisse у своєму прогнозі на 2014 р.
Банк прогнозує прискорення світового економічного зростання до 3,7%. Але аналітики обмовляються: після закінчення гострої фази глобальної фінансової кризи (2007-2009 рр.) світова економіка неодноразово встигла зіткнутися з новими, непередбаченими труднощами - такими як боргова криза у Європі, бюджетні суперечки у США і ескалація напруженості на Близькому Сході. Посткризові економічні прогнози вже не можуть вселяти абсолютної впевненості.
Сполучені Штати на початку 2014 р., після короткого перепочинку, повернуться до проблеми "стелі" державного боргу: правомочність Міністерства фінансів США на випуск нових держоблігацій закінчується 7 лютого 2014 р. Міністр фінансів Джек Лью 19 грудня 2013 р. направив лідерам у Конгресі черговий лист із проханням збільшити ліміт держзапозичень "задовго" до лютневого дедлайну, щоб не допустити повторення ситуації жовтня 2013 р., коли Америка через незговірливість своїх політиків опинилася перед загрозою дефолту.
Проте Credit Suisse зазначає, що ризик повномасштабної бюджетно-боргової кризи у США у 2014 р. буде меншим, ніж у 2013 р. Завдяки зростаючим податковим доходам і можливості використовувати так звані "надзвичайні заходи", американський Мінфін зможе розтягнути безперебійне фінансування своїх зобов'язань аж до II кварталу 2014 р. навіть за відсутності домовленостей у Конгресі. Крім того, можливий секвестр федерального бюджету, який автоматично вступає в силу, якщо так званий "суперкомітет" Конгресу не дійде компромісу з питання скорочення держвидатків, не стане настільки ж відчутним, як навесні 2013 р., а значить, Федеральна резервна система (ФРС) зможе продовжити заплановане згортання монетарних стимулів.
Для Європи Credit Suisse прогнозує у 2014 р. подальший прогрес на шляху економічного відновлення: ця точка зору підтверджується випереджаючими індикаторами, наприклад, обсягом нових промислових замовлень. Цікаво, що Німеччина перестає бути єдиним драйвером відновлення економіки єврозони, оскільки структурні та циклічні зрушення в периферійних економіках (Греція, Португалія, Іспанія) також вносять внесок в економічне оздоровлення.
З інших позитивних факторів для світової економіки Credit Suisse виділяє очікувану стабілізацію економіки Японії за підтримки сприятливого споживчого клімату та зростання обробного сектора. Щоправда, реальні заробітні плати у Японії поки не почали зростати: лише коли це станеться, економічну програму прем'єра Сіндзо Абе, відому як "абеноміка", можна буде вважати успіхом. Крім того, Credit Suisse бачить "деякі приємні несподіванки" з боку китайської економіки, поліпшення промислової кон'юнктури в Південній Кореї і відскік економіки Бразилії після спаду темпів зростання у 2013 р.
У Credit Suisse характеризують наступаючий тренд у світовій економіці загалом і в цілому як "нормалізація". В останній рік економічне зростання виглядає більш стійким і не залежним від фіскальних і монетарних заходів стимулювання. Зокрема, це видно на прикладі США, де зафіксовано упевнене зростання на ринках праці та нерухомості. Для інвесторів все це означатиме повернення інтересу до акцій і частковий відхід з інструментів із фіксованою прибутковістю.