ua en ru

США мають намір відмовитися від нових переговорів з Іраном в разі провалу сьогоднішніх

У Москві сьогодні стартує новий раунд переговорів з іранської ядерної проблеми. Ця зустріч є вирішальною - за даними російського видання "Комерсант", у разі її провалу США мають намір відмовитися від нових переговорів з Іраном. Тоді посилення санкцій проти Тегерана стане неминучим, а силовий варіант вирішення проблеми - досить реальним. Виданню стали відомі деталі плану, який буде розглядатися на московській зустрічі і який може запобігти розвитку подій за найгіршим сценарієм.

Переговори з Іраном у форматі "шістки" (п'ять постійних членів Радбезу ООН і Німеччина) триватимуть два дні - пленарні дискусії будуть чергуватися з двосторонніми зустрічами і переговорами всередині "шістки". Групу російських переговірників очолить заступник міністра закордонних справ Сергій Рябков. За даними газети, вчора він вже провів попередню зустріч з іранцями, а в суботу - з китайцями. "У разі успіху ця зустріч стане історичною", - заявило виданню російське дипломатичне джерело. Після травневих переговорів у Багдаді, що завершилися чи не повним провалом, будь-який прогрес на московській зустрічі буде рівносильний прориву.

Тим часом до останнього моменту було толком неясно, чи приїдуть іранці в Москву. Кілька днів тому їх головний парламентер, глава Вищої ради нацбезпеки Саїд Джалілі дорікнув "шістку" у поганій підготовці до зустрічі. Іран змінив гнів на милість лише після годинного телефонної розмови Джалілі з главою МЗС ЄС Кетрін Ештон і екстреного візиту в Тегеран міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова.

Напередодні московських переговорів Сергій Рябков повідомив, що на столі переговорів буде два пакети пропозицій - від "шістки" і від Ірану. "Завдання в тому, щоб почати конвергенцію цих ідей з тим, щоб сформувати спільне рішення або хоча б його контури", - пояснив він, не розкриваючи суть пакетів сторін.

Проте з поінформованих дипломатичних джерел в країнах "шістки" виданню стали відомі деталі компромісного плану, який буде розглянуто на московській зустрічі. У ньому кілька ключових пунктів. По-перше, Іран обмежує збагачення урану на об'єкті в Натанзі з 20% до 3,5% або 5%. По-друге, повністю заморожує збагачувальні роботи на підземному заводі "Фордо" або навіть закриває сам об'єкт. Натомість йому дозволяють з вже наявного у нього високозбагаченого урану (145 кг) самому виготовити паливні стрижні для медико-дослідного реактора в Тегерані - під суворим контролем МАГАТЕ. Як тільки Іран виконує один з пунктів плану, з нього починають знімати санкції.

Проте повної одностайності учасників з цього плану, згідно з даними газети, немає. США не подобається його останній пункт - вони хотіли б вивезти всі запаси високозбагаченого урану з Ірану в іншу країну, де б і виготовлялися стрижні. Іранці категорично проти: вони побоюються, що в цьому випадку їх реактор як мінімум на два роки залишиться без палива.

Справа в тому, що придатні для реактора в Тегерані стрижні виготовляються лише в Аргентині та Франції. Перша може не погодитися на угоду: в Буенос-Айресі добре пам'ятають про вибухи ізраїльських представництв в 1990-х роках - в терактах, в яких загинуло більше ста чоловік, Аргентина звинуватила Іран. Франція ж не зможе відразу задовольнити потреби іранців: виготовленням стрижнів там займається приватна компанія, у якої черга на замовлення. Гіпотетично завод з виробництва стрижнів для Ірану можна було б побудувати на території РФ, але на це також потрібен час.

Тегеран же стверджує, що сам впорається з цим завданням. У січні Агентство з атомної енергії Ірану повідомило: його вченим вдалося створити паливний стрижень (зараз він тестується). За даними газети, РФ, Китай і в принципі Німеччина не проти того, щоб Іран сам виготовив з вже збагаченого урану стрижні - за умови дотримання ним перших двох вимог.

Втім, технічна сторона питання - не головна. Іран наполягає на письмовому визнанны його права на збагачення урану в мирних цілях. Це дозволило б іранській владі представити досягнутий з "шісткою" компроміс не як поступку, а як перемогу. Це зіграло б на руку провладному кандидату на намічених на листопад президентських виборах (сам Ахмадінежад обіцяв свою кандидатуру не виставляти).

Але ця вимога не влаштовує США. Хоча публічно вони не заперечують право Ірану на мирний атом, в приватних бесідах представники держструктур США уточнюють: Вашингтон проти ведення Тегераном будь-яких збагачувальних робіт.

У Москві сподіваються, що в ході нинішньої зустрічі буде вироблена прийнятна для всіх формулювання іранська вимога, однак з урахуванням розбіжностей знайти її буде непросто. Якщо ж зустріч завершиться безрезультатно, в такому форматі група зустрінеться не скоро. За даними газети, американці не підтримають ідею проведення нових переговорів з Іраном - вони і так дорікають Тегеран у навмисному затягуванні переговорного процесу. З ними солідарні французи і британці.

У Вашингтоні, схоже, взагалі не вірять у вирішення іранської проблеми дипломатичним шляхом і на випадок провалу переговорів готуються ввести проти Ірану ще більш жорсткі санкції. Розрахунок США такий: якщо до виборів економіка Ірану буде на грані обвалу, громадяни проголосують проти влади, яка проголосила право на атом національною ідеєю.

Припинення ж переговорів остаточно переконає ізраїльських "яструбів" в необхідності нанесення удару по Ірану. Втім, американські аналітики попереджають: наслідки розвитку подій за силовим сценарієм непередбачувані, і це негативно позначиться на шансах Барака Обами на переобрання. Якщо ж Президент США піде на поступки Ірану, цим неодмінно скористається кандидат від республіканців Мітт Ромні. Учора він уже звинуватив Обаму в тому, що той "більше побоюється застосування Ізраїлем військової сили, ніж перетворення Ірану на ядерну державу".

Нагадаємо, 8 червня Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) заявило, що чергове коло переговорів з Іраном на тему його ядерної програми не привело до домовленості про широкі можливості інспектування іранських ядерних об'єктів.