Американське агентство Egan-Jones Ratings в кінці минулого тижня знизило кредитний рейтинг США вже другий раз за останні дев'ять місяців, мотивувавши це зростанням держборгу країни. Згідно з підрахунками агентства, заборгованість Вашингтона вперше після закінчення Другої світової війни перевищила показник 100% від ВВП. Більш того, держборг США вже до 2013 р. може збільшитися до 112%. При такій динаміці, вважають експерти, США можуть втратити найвищий рейтинг за версією всіх великих агентств вже протягом року.
Суверенний рейтинг США, за версією Egan-Jones Ratings, опустився ще на один ступінь, до показника АА з подальшим негативним прогнозом. Мабуть, така оцінка кредитоспроможності Вашингтона є найгіршою серед оцінок всіх західних рейтингових агентств - менш оптимістичними щодо надійності США як позичальника є лише фахівці з китайського Dagong Global Credit Rating, які виставили в серпні минулого року американському доларовому боргу і боргу в іноземній валюті рейтинги A, супроводивши їх негативним прогнозом.
Головною причиною поточного пониження кредитної оцінки стали побоювання фахівців Egan-Jones Ratings з приводу державного боргу США, який вперше за останні 60 з гаком років перевищив позначку 100% від ВВП. У період з 2008 по 2010 р. держборг США виріс на 23,6%, в той час як ВВП - лише на 1,6%. Більше того, поточна динаміка макроекономічних показників не несе в собі ніяких передумов до поліпшення цієї ситуації.
"Причинами зниження рейтингу стали недостатні дії влади в області фіскальної політики, а також тривале зростання державного боргу по відношенню до ВВП країни. Владі необхідно не тільки істотно секвеструвати бюджет, але і знайти нові джерела доходів", - пояснив РБК daily президент Egan-Jones Ratings Шон Іган.
Згідно з підрахунками Egan-Jones Ratings, при бюджетному дефіциті 1,4 трлн дол в 2012 р. і зростання економіки 2,5% (що, до речі, є досить оптимістичним прогнозом) співвідношення боргу і ВВП складе до кінця року вже 106%. При збереженні такої динаміки до кінця 2013 р. Вашингтон буде повинен вже 112% від обсягу всіх товарів і послуг, вироблених американською економікою протягом року. Іншими словами, поточна динаміка ніяк не сприяє подальшому поліпшенню кредитної якості державних казначейських зобов'язань.
На сьогоднішній день тільки одне з агентств "великої трійки" встигло позбавити США найвищого рейтингу - ним в серпні 2011 р. стало S&P, підкріпивши зниження негативним прогнозом на подальшу перспективу. Агентства Fitch і Moody's поки що зберегли за Вашингтоном найвищу оцінку надійності, однак якщо у першого прогноз по рейтингу "стабільний", то у другого "негативний". "При збереженні поточної динаміки макроекономічних показників, а я впевнений, що Вашингтон не встигне зробити нічого кардинально нового, США втратять найвищого рейтингу, за версією всіх великих агентств, вже протягом 6-12 місяців. Швидше за все, це відбудеться після листопадових президентських виборів" , - упевнений Іган.