Сполучені Штати та Євросоюз заявили, що мають намір переглянути свої відносини з Білоруссю через репресії уряду проти опозиції, що відбулися після суперечливих президентських виборів. Влада США та Європи не визнає легітимність підсумків голосування, що відбулося минулої неділі, передає «Голос Америки».
У спільній заяві державного секретаря США Хілларі Клінтон і верховного представника ЄС із зовнішньої політики і політики безпеки Кетрін Ештон у жорсткій формі висловлено стурбованість і розчарування минулими виборами, які розглядалися як можливість для Білорусі покласти край іміджу авторитарної держави.
За офіційними даними, у підсумку проведених 19 грудня виборів Олександр Лукашенко, що обіймає посаду президента Білорусі від 1994 року, набрав близько 80% голосів.
У ніч після виборів білоруська міліція затримала понад 600 учасників масштабної демонстрації в центрі Мінська, які протестували проти результатів голосування, що їх більшість західних оглядачів вважає сфальсифікованими. Х.Клінтон і К.Ештон у спільній заяві закликали негайно звільнити затриманих, серед яких було не менше семи кандидатів від опозиції, а також рішуче засудили непропорційне застосування сили проти демонстрантів.
За їхніми словами, самі вибори разом з подіями, що сталися по них, яляють собою «прикрий крок назад» у розвитку демократичного управління та дотримання прав людини в Білорусі, а білоруський народ «заслуговує на краще».
Клінтон і Ештон також заявили, що при перегляді відносин з Білоруссю США та ЄС приймуть до уваги поведінку О. Лукашенка в цій ситуації.
У заяві не уточнено, до чого може призвести перегляд відносин, проте офіційний представник Державного департаменту США Філіп Кроулі цього тижня заявив, що санкції стосовно Білорусії, запроваджені американським урядом після суперечливого референдуму 2004 року, що дозволив Лукашенко втретє стати президентом, залишаться чинними.
Водночас, американська правозахисна організація Freedom House закликає США та Євросоюз активніше чинити тиск на білоруську владу, передає BBC. «Якщо влада Білорусі протягом двох найближчих тижнів не перегляне повністю свої дії (стосовно затриманих під час заворушень у Мінську після виборів), Європейський Союз має відновити санкції проти режиму Лукашенка, які було призупинено 2008 року. Теперішня ситуація видається набагато гіршою, ніж 2006 року, коли ЄС і США одночасно запровадили санкції проти режиму",- заявив глава Freedom House Девід Кремер.