США загрожує друга хвиля іпотечної кризи, - аналітики
Американський іпотечний ринок знову чекають непрості часи: численні аналітики сектора прогнозують зростання числа випадків відчуження житлової власності на користь банків-кредиторів. Нову хвилю банкрутств спровокують самі банки, які були змушені стримати свої апетити в справі відчуження житла в 2011 р. через підготовку угоди з прокурорами 49 штатів. Тепер, після виплати 25 млрд дол. компенсацій за нечесні практики оформлення угод, кредитним організаціям вже ніщо не заважає з новою силою зайнятися боржниками.
Весь минулий рік найбільші іпотечні кредитори готували угоду з 49 штатами, які звинуватили банки в неналежному заповненні документів і, як наслідок, низці незаконних відчуження житлової нерухомості. Перебуваючи в процесі ведення переговорів, банки забирали житло тільки в злісних неплатників.
У лютому цього року банки підписали угоду з владою, виплативши їй 25 млрд дол., після чого експерти зафіксували різкий стрибок обсягу відчужень нерухомості. Наприклад, з початку року кількість відчужень з боку Deutsche Bank зросла на 47% порівняно з аналогічними показниками минулого року. Зростання відчужень у Wells Fargo склав 68%, а Bank of America активізував свою діяльність у цьому напрямку відразу в сім разів.
Подальшого погіршення ситуації очікують і самі представники сектора. За оцінками брокерської компанії Amherst Securities, зараз під загрозою виселення знаходяться 9,5 млн сімей, а стрімке зростання банкрутств повинен відбутися в період з березня по квітень цього року. Аналогічної думки дотримуються і у California Reinvestment Coalition, об'єднання близько 300 некомерційних організацій США, що допомагають домовласникам боротися з банками. Тим не менш, масштаби поточної хвилі відчужень не повинні бути настільки катастрофічними, як на початку кризи. "Зростання банкрутств, звичайно, буде істотним, однак банки постараються тримати ситуацію під контролем. Не допустити лавини нових банкрутств в їх інтересах, оскільки в такому випадку вартість житла впаде ще нижче, що означає зростання збитків для кредиторів", - пояснив аналітик IHS Global Insight Патрік Ньюпорт.
Разом з тим американські офіційні особи стали все частіше звертати увагу на проблеми реформування іпотечного сектора країни. Так, міністр фінансів США Тімоті Гайтнер заявив про необхідність прискорити роботу з цього питання. "Найбільшим джерелом незробленої роботи в рамках проведення фінансових реформ є іпотечний сектор", - заявив міністр, натякаючи на необхідність реформування найбільших іпотечних агентств Fannie Mae і Freddie Mac, які в найближчі роки може очікувати приватизація. На думку Ньюпорта, агентства можуть перейти в приватні руки тільки за умови перемоги республіканців на майбутніх президентських і парламентських виборах, оскільки демократи виступають проти приватизації цих структур.
Зазначимо, про нову іпотечну кризу в США говорять вже давно. Дослідження професора Уортонской школи бізнесу при Університеті Пенсільванії Джозефа Джюрко наприкінці минулого року показало, що важка ситуація на іпотечному ринку США може стати причиною банкрутства Федерального управління житлового будівництва.