Станом на 7 вересня свої будинки були змушені покинути 251,3 тис. жителів Донецької і Луганської областей. При цьому тільки 76 тис. з них переїжджали в інші міста в межах Донбасу. Більшість же шукав мирного життя в сусідніх Дніпропетровській і Харківській областях, а також у Києві.
Станом на 7 вересня свої будинки були змушені покинути 251,3 тис. жителів Донецької і Луганської областей. При цьому тільки 76 тис. з них переїжджали в інші міста в межах Донбасу. Більшість же шукав мирного життя в сусідніх Дніпропетровській і Харківській областях, а також у Києві.
"Всі ці люди стикаються з житловою проблемою. Вони залишилися без будинків, або просто виїжджають з небезпечних регіонів. І якщо люди з середнім достатком воліють знімати квартири, то бізнесмени, які переносять свій бізнес у більш спокійні регіони, купують житло. Все це позитивно позначається на продажах забудовників. Так, у загальній кількості покупців житла в Україні переселенці складають близько 10%", - розповідає директор компанії "АИММ-ГРУП" Ганна Іскіердо, повідомляє Справа.
Харків тримає ціни
Попит на оренду нерухомості в Харкові в червні-серпні зріс в 1,5 рази. "На початку серпня в Харкові, студентської столиці Україні, до активного пошуку житла приступили абітурієнти. Разом з біженцями вони "вибрали" все, що було на ринку, - зазначає керівник компанії "ХАН (Харківське агентство нерухомості)" Світлана Якимова. - В результаті високого попиту ціни здаються в оренду квартир різко зросли. Так, середня орендна ставка однокімнатної та двокімнатної квартир в порівнянні з липнем зросла на 500 грн. і сьогодні становить 2500 грн. і 3000 грн. в місяць відповідно". Найбільшим попитом в Харкові користуються 1-2 кімнатні недорогі квартири. Знімають їх в основному на термін від 3 місяців.
І якщо на ринку оренди квартир переселенці змогли спровокувати ажіотаж, то ринок купівлі-продажу їм врятувати не вдалося. У серпні в Харкові попит на купівлю квартир знизився на 5% порівняно з липнем. При цьому пропозиція зросла на 31%. "Співвідношення попиту і пропозиції на сьогодні така, що на одного покупця доводиться по три продаються квартири", - кажуть ріелтори. Попит зріс лише на однокімнатні квартири, та й то тільки на 10%.
Ріелтори визнають: інтерес переселенців до вторинного житла в Харкові підтримав ринок і дозволив цінами не впасти, а тільки знизитися. "Якщо в липні середня вартість однокімнатної квартири в Харкові становила $35-40 тис., то зараз $27-32 тис. Але якщо б не сформований біженцями попит, то, на мій погляд, ціни на вторинному ринку житла впали б ще більше і продавці б просто зупинили продажу", - впевнена Світлана Якимова.
У Дніпропетровську ажіотаж
Набагато більшим попитом серед переселенців користується нерухомість в Дніпропетровську. Тут ріелтори відзначають збільшення попиту на 50% і зростання цін на оренду житла в півтора рази. "Найчастіше орендують великі 2-3 кімнатні квартири, як правило, їх знімають сім'ями. І якщо оренда такої квартири раніше у нас коштувала 8 тис. грн., то зараз вони вже здаються за 12 тис. грн. Такі квартири знімають у складчину 3-4 сім'ї", - говорить ріелтор Юлія з Дніпропетровська.
Якщо говорити про купівлю, то набувають в основному однокімнатні або двокімнатні квартири. "Удома також купують, але рідше, тому що вони дорожче", - продовжує Юлія.
Київ і Київська область користується популярністю
В Київ переїхали в основному заможні громадяни, які продали частину майна в Донецькій і Луганській областях, які мають запас фінансової міцності, який дозволяє їм придбати квартиру в столиці. Найчастіше переселенці купують квартири у Печерському та Дарницькому районах (Позняки, Осокорки).
Якщо говорити про середній клас, то він розглядає свій переїзд в столицю як тимчасове явище. Їх вибір - Поділ, Оболонь, околиці центру (Лук'янівка, Голосієво), а також передмістя з гарною інфраструктурою і транспортною доступністю недалеко від столиці (Ірпінь, Бровари, Вишгород). "Особливістю цієї категорії є пошук розумного балансу між зручною транспортною розв'язкою та ціною: приїжджим набагато простіше орієнтуватися по гілках метро, ніж у мережі наземного громадського транспорту", - говорить керівник відділу продажів ЖК "Park Stone" Дмитро Шостя.
"Соціально незахищені громадяни активізували ринок "вбитого" житла на околицях і в спальних районах. При цьому, за нашими оцінками, зростання цін, викликане попитом з боку приїжджих орендарів, - це результат швидше інформаційної паніки і ажіотажу, ніж реального інтересу до такого житла", - вважає Дмитро Шостя.
В цілому, за оцінками представника ЖК "Квартал-Авіа" Ірини Головневов, вартість оренди квартир в Києві у серпні-вересні зросла на 5-10%. "На даний момент орендарів із зони АТО найбільше цікавлять дешеві квартири не дорожче 3 тис. грн. в місяць. Переселенці готові знімати житло в передмісті Києва, "гостинки" і окремі кімнати з господарями", - каже Ірина Головльова.
Що стосується продажу житла, то за оцінками ріелторів на сьогоднішній день близько 15-20% угод на первинному ринку столиці може припадати на цей сегмент покупців. Але на ціни це не мало особливого впливу, оскільки попит не був надмірним. "По суті, інвестори зі Сходу замістили столичних покупців, які вимушено відклали покупки з-за фінансових труднощів", - резюмує Шостя.
Складно домовитися
Але навіть не зазнають фінансових проблем переселенцям не так просто знайти квартиру - як тільки орендодавці дізнаються про Луганської чи Донецької прописку, в оренді відмовляють. "Агентства бояться здавати житло людям з цих регіонів", - визнає ріелтор з Дніпропетровська і додає, що почастішали випадки, коли клієнти-переселенці з'їжджали не заплативши або забирали з собою з знімною квартири побутову техніку і навіть меблі. Тому сьогодні переселенці, як правило, знаходять житло в оренду по рекомендації знайомих, друзів, а також при їх поручительство.
"Тут є два абсолютно різних "тренда". Є власники і навіть ріелтори, які категорично не хочуть мати справи з людьми зі Сходу. Але є власники, які, навпаки, віддають пріоритет таким орендарям, вважаючи своїм обов'язком допомогти їм. Власники житла навіть влаштовують їм своєрідну "перевірку", цікавлячись позицією щодо подій на Донбасі, їх ставленням до української армії і бойовиків. Ідеологічно ворожим особам кияни квартири здавати не готові", - резюмує головний редактор 100realty.ua Захар Федорак.