Ціни на нерухомість у найбільших містах Китаю надмірно завищені і знижуються протягом останніх чотирьох місяців, очікується, що падіння продовжиться - це, в свою чергу, спричинить зниження цін на сталь. У зв'язку з низькою конкурентоспроможністю українським металургійним комбінатам буде важко протистояти низькими цінами, вважають аналітики "Ерсте Банку".
На думку експертів, ціни на нерухомість в найбільших містах Китаю надмірно завищені. "Основною причиною цього, в першу чергу, є втручання уряду Китаю в банківську сферу, будівництво нерухомості і створення сімей. Ціни на житло у великих містах Китаю знижуються протягом останніх чотирьох місяців, і очікується, що падіння продовжиться. У Китаї нерухомість дуже часто служить заставою, тому в умовах економічного уповільнення в ЄС і негативного впливу такого процесу на китайський експорт, існує загроза зростання частки проблемних кредитів. В такому випадку китайські банки почнуть виставляти заставне майно на продаж, і це знизить ціни на нерухомість. Уряд буде нездатний швидко реагувати на уповільнення, оскільки значна частина його бюджету становить доходи від продажу земельних ділянок. Також уряд значною мірою присутній у банківському секторі, якому може знадобитися фінансова допомога. Здатність уряду стимулювати економіку через нові кредити невелика. Крім того, Китай планує закінчити свою програму стимулювання економіки (розміром 600 млрд дол.), розпочату ще в 2008 р. Ця програма інвестицій в інфраструктуру відповідала за 14% споживання сталі в країні в 2011 р. З огляду на величезне значення китайського споживання сталі в світі (48%), навіть незначне зниження попиту негативно вплине на ціни на сталь. У зв'язку з часто низькою конкурентоспроможністю українським металургійним комбінатам буде важко протистояти низьким цінам. Через 3-5 місяців ціни на сталь почнуть знижуватися в міру зменшення обсягів будівництва в Китаї", - прогнозують аналітики.
Як відзначив аналітик "Ерсте Банку" Мар'ян Заблоцький, існує мало прямого впливу на українські сталеливарні заводи з боку китайського ринку, але в умовах глобалізації ринку ціни на сталь падають по всьому світу. "Китайські виробники сталі мають переваги в технологічності і економічній ефективності в порівнянні з українськими. У той же час Україна, як велику перевагу, має власну залізну руду, а Китай її в основному імпортує. Україна входить в десятку найбільших виробників і експортерів металу в світі - більше 80% металопродукції експортується в країни Європи, Азії та Близького Сходу", - зазначив він.
Відзначимо, в Україні в січні ц.р. виробництво сталі знизилося в порівнянні з січнем 2010 р. на 1,6% - до 2,871 млн т.