Угода про асоціацію з Євросоюзом не буде гарантувати Україні членство в ЄС. Про це розповів комісар Європейського союзу з питань розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле, пише видання "Комерсант-Україна".
Відповідаючи на питання, якщо проблеми вирішаться, і угода все-таки буде підписана, чи ввійде в неї згадка про перспективу членства України в Євросоюзі або про ст. 49 Європейського договору, що гарантує таку перспективу, Фюле відзначив: "Не ввійде. Я сподіваюся, що цей факт не стане проблемою, яка виявиться перешкодою для підписання українською стороною угоди про асоціацію".
Фюле заявив, що ЄС рішуче налаштоване завершити переговори про асоціацію, тому що цей договір хороший для всіх - і для України, і для ЄС.
У той же час, коментуючи ситуацію з угодою про асоціацію у разі якщо українське керівництво не виконає вимог щодо декриміналізації статей Кримінального кодексу, яка дозволить вирішити проблему кримінальних справ стосовно представників опозиції, Фюле сказав: "Якщо рішення проблем, про які йде мова, не буде знайдено, зробити це, можливо, буде складно. Якщо ми парафуємо цю угоду, то пізніше від нас будуть очікувати, що ми його підпишемо, а потім - ратифікуємо. А з ратифікацією можуть виникнути проблеми".
Крім того, єврокомісар відзначив, що ЄС пропонує Україні не звичайний договір про ЗВТ, а створення глибокої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі. А це не лише торговельні відносини. "Це означає, що ми фактично включаємо Україну до спільного ринку ЄС, який є одним з найуспішніших проектів Євросоюзу. Ви б не стали пропонувати ці можливості країнам, у яких є явні проблеми з дотриманням ваших основних цінностей, чи не так?", - додав Фюле.
Він вважає, що Україна є першопрохідцем і першою може укласти з ЄС угоду, економічна частина якої виходить за рамки традиційного поняття про ЗВТ. У той же час це вимагає нової якості взаємин Києва і Брюсселя. І тут недостатньо орієнтуватися на прагматичний підхід у переговорах про асоціацію. Багато що залежить і від того, як Україна забезпечує незалежність юстиції, верховенство права, свободу преси та інші фундаментальні права і свободи, зазначив єврокомісар.
Крім того, він погодився з думкою експертів щодо того, що якщо сьогодні ЄС не втримає Україна на своїй орбіті, уклавши з нею договір, то завтра ця можливість може бути втрачена.
Коментуючи справу колишнього прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко та її "особливість", Фюле заявив, що ніколи не говорив, що мова йде тільки про неї, є і інші питання. "А коли я як приклад посилаюся на справу Тимошенко, я завжди кажу, що це - доказ існування проблем в Україні".
Крім того, єврокомісар сказав, що не вважає Тимошенко, Валерія Іващенка і Юрія Луценка політичними ув'язненими.
"Ні, вони не є політичними ув'язненими. Ми не вважаємо нікого з них такими. А на яких підставах ми повинні так вважати? Я бачу чітку відмінність між проблемними випадками в Україні і політичними в'язнями в Білорусії, за якими ми визнаємо такий статус. У Білорусії їх арешт став наслідком того, що вони виступали проти диктатури Лукашенка. А в Україні виникають питання про якість законодавства і про рівень незалежності судової системи. У той же час ми бачимо, що ваша влада докладає зусилля для виправлення існуючих недоліків", - сказав він.
На питання, які він бачить дії України в цьому напрямку, Фюле сказав: "Українське керівництво ще рік тому запропонувало провести ряд реформ, у тому числі Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів. Декриміналізація економічних злочинів - тільки частина цього процесу, цим справа не обмежиться. Так що ми бачимо, як Київ докладає зусиль для створення системи, яка стане набагато ближче до європейських цінностей. У конкретному випадку, у справі колишнього прем'єр-міністра Тимошенко, ми отримали запевнення на найвищому рівні, що українська влада усвідомлює складність ситуації, її підтекст, розуміє неоднозначність звинувачення екс-прем'єра по тих статтях, на яких грунтується сьогодні процес по її справі. Нас запевнили, що Київ щиро зацікавлений у вирішенні цього питання. Я ж зазначив, що в України будуть складнощі, якщо колишнього прем'єр-міністра та її колег посадять, грунтуючись на законодавстві, коріння якого сягає в радянську судову систему. До речі, якщо ви вивчите закони країн-членів ЄС, то навряд чи знайдете там статті, подібні до тих, по яких проходить Тимошенко".
Також він заявив, що політична боротьба в жодному разі не повинна проводитися з використанням Кримінального кодексу. "Ми віримо, що остаточне судження з приводу того, що було не так і яка міра відповідальності політика, має забезпечуватися в результаті виборів. Важливо дати політикам можливість змагатися один з одним і переконувати виборців, що вони не тільки пропонують країні правильне майбутнє, а й правильно діяли в минулому", - додав єврокомісар.
За словами Фюле, ЄС намагається утриматися від коментарів та оцінок окремих випадків рядових українських опозиціонерів, але стежить за тим, чи не є вони системною проблемою. Люди повинні мати право висловлювати свою думку. І абсолютно необов'язково їх навіть штрафувати, а тим більше садити на кілька днів у в'язниці за такі речі, вважає Фюле. "Знаєте, в Європі ви навряд чи знайдете підстави для того, щоб вважати такі дії кримінально караними. Тому ми хочемо таких змін у судовій системі України, при яких не з'являлися б не тільки гучні справи, але й подібні випадки зі звичайними опозиціонерами, звичайними людьми. Неприпустимо, коли громадян України утискають, зловживаючи законом", - сказав він.
Крім того, єврокомісар відзначив, що ЄС ніколи не говорив, що умовою підписання угоди є виконання Україною всіх зобов'язань на 120%. "У нас немає папки з 23 або 145 сторінок, де розписаний чіткий перелік технічних вимог, виконання яких є умовою для укладення договору. Ми повинні побачити наміри з вашого боку! Звичайно, ми намагаємося грунтуватися на фактах, коли приймаємо рішення по Україні. Але ви повинні розуміти, що в цьому випадку мова йде все ж про сприйняття... Якщо ви подивитеся щорічний звіт про Україну, то побачите, що ми стежимо не тільки за активністю політиків, не тільки за діями центральної влади. Ми також ведемо дискусії з громадянським суспільством і намагаємося отримувати максимально об'єктивну картину, наскільки це можливо", - зазначив Фюле.
Коментуючи питання "газової війни" він повідомив: "Я не хотів би вживати термін "газова війна" в той час, коли ми намагаємося знайти рішення... Ця тема була однією з пріоритетних на моїх переговорах як з президентом Януковичем, так і з прем'єр -міністром Азаровим і першим віце-прем'єром Клюєвим. Єврокомісар Гюнтер Еттінгер, відповідальний за енергетику, в жовтні відвідає Київ. У нас триває взаємодія в сфері використання ГТС. Після кризи 2009 року ми встановили параметри нашого співробітництва в модернізації ГТС, надавши Україні членство в Енергетичному співтоваристві. Воно наблизило Україну до ЄС, тому що їй було запропоновано привести своє законодавство у сфері енергетики у відповідність з європейським...".
"Важливість України в газовій сфері полягає в тому, що Євросоюз співпрацює з РФ. Я не бачу, як ваша країна зможе продовжувати грати цю роль, якщо вона перетвориться на поле битви між Росією і ЄС", - сказав єврокомісар, відповідаючи на питання чи встане Європа на сторону України в конфлікті з РФ.