Європейські дипломати заявили, що угода про асоціацію (СА) не буде парафована на грудневому саміті Україна-ЄС. Про це повідомив посол однієї з європейських держав, пише "Комерсант-Україна".
"Навіть якщо ми завтра завершимо переговори по СА, парафування не зможе відбутися цього року - це технічно неможливо", - пояснив виданню посол. "Внутрішні процедури ЄС вимагають, щоб від моменту завершення переговорів до підписання пройшло як мінімум 4-6 тижнів", - додав представник зовнішньополітичної служби ЄС.
Співрозмовники видання в українському зовнішньополітичному відомстві на умовах анонімності підтверджують, що парафування СА в ході грудневого саміту не відбудеться, оскільки українська сторона також не встигне пройти технічні процедури узгодження документа. "Документ на 1800 сторінок повинен пройти відомчу експертизу, і ми не можемо запустити її до тих пір, поки не завершаться переговори. Наприклад, якщо сьогодні я принесу до Мін'юсту робочі тексти з неузгодженими пунктами, мені повернуть їх з резолюцією, мовляв, приносьте, коли документ буде готовий", - поділився один зі співрозмовників видання.
Ще однією перешкодою для парафування є те, що розділ СА, що регламентує створення зони вільної торгівлі (ЗВТ), до цих пір не відпрацьований експертами, хоча офіційні переговори по його тексту завершилися ще 19 жовтня. Співрозмовники видання наголошують, що це не означає проблем з ЗВТ - сторони не мають наміру корегувати досягнуті домовленості і займаються лише їх оформленням, що вимагало більше часу і зусиль, ніж очікувалося. Технічна неготовність кількох розділів ЗВТ в свою чергу гальмує процес перекладу документа з англійської на українську мову, що необхідно для проведення внутрішньодержавного погодження.
Відзначимо, раніше заступник міністра закордонних справ Павло Клімкін заявив, що для України не принципово парафувати угоду про асоціацію з ЄС на грудневому саміті в Києві, так як парафування є технічною, а не політичною процедурою.
Нагадаємо, 24 листопада голова Представництва ЄС в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра в ході 17 засідання Комітету з парламентських зв'язків між Україною та ЄС заявив, що пункт про перспективу членства України в ЄС не узгоджений в проекті угоди про асоціацію.
Він нагадав, що Президент Україні Віктор Янукович неодноразово заявляв про необхідність включення до угоди пункту про перспективу членства України в ЄС. "П'ять років тому, коли ми починали наші переговори, то в угоді не передбачався такий пункт. Але в рамках наших переговорів передбачалася можливість включення цього пункту в преамбулу угоди. Тепер ми вийшли на підсумкову стадію переговорів з Україною щодо даних угод", - додав Тейшейра.
Також за словами Тейшейри, підписання угоди гальмує політична ситуація в Україні "Протягом останнього року в Україні ми спостерігали за безліччю подій. І ЄС стурбований ними", - сказав Тейшейра. Він висловив надію "на вирішення справи Тимошенко. ЄС не раз робив заяви стосовно цієї справи. Ми також стурбовані торішніми місцевими виборами в Україні. Ми також стежимо, турбуємося щодо прийнятого законодавства для проведення парламентських виборів", - додав він. Тейшейра вважає, що "тому на цьому етапі ми не можемо сказати, що у нас дуже позитивна ситуація, щоб досягти спільної мети, підписати угоду про асоціацію з Україною».