ua en ru

Зниження ставок НБУ практично не відіб'ється на рівні процентних ставок за кредитами в банківській системі України, - експерт

Зниження ставок НБУ практично ніяк не відіб'ється на рівні процентних ставок за кредитами в банківській системі України, вважає економіст інвестиційної компанії Astrum Investment Management Олексій Блінов.

«Рішення НБУ про зниження облікової ставки відображає його реакцію на зниження темпів інфляції. Оскільки показник інфляції в річному виразі в травні 2010 р. скоротився до рівня 8,5% р/р, облікова ставка НБУ стала істотно позитивною в реальному виразі. Якщо зіставляти номінальну ставку з поточним рівнем інфляції, то реальна облікова ставка складає 1,75% річних. Це дало українському центральному банку підстави формально ослабити грошово-кредитну політику шляхом зниження ставок.

При цьому дане ослаблення грошово-кредитної політики носить саме формальний характер. Облікова ставка сама по собі мало впливає на ринок. Вона використовується переважно для нарахування штрафів і пені, так що її зниження, зокрема, трохи допоможе тим, хто допускає прострочення платежів за своїми зобов'язаннями. Ставки овернайт - це ті ставки, за якими НБУ кредитує комерційні банки. Втім, є два аспекти, у зв'язку з якими їх зниження практично не має значення для ринку. З одного боку, попит комерційних банків на кредити від НБУ обмежений. Банківський сектор на даний момент має високу ліквідність, а ринкові ставки за кредитами овернайт складають 1,5-3%. Загальний об'єм кредитів овернайт від НБУ за останній місяць був нульовим, так що дані ставки просто не працюють. За іншими лініями рефінансування Нацбанк також практично нічого не позичає банкам, про що красномовно говорить статистика за травень. З іншого боку, НБУ сьогодні не готовий багато позичати банкам. Центробанк сьогодні проводить грошову емісію практично повністю або за допомогою валютного каналу (через інтервенції на валютному ринку), або підтримуючи бюджет перерахуванням свого «квазіприбутку», або ж через викуп ОВДП в рамках рекапіталізації банків.

Таким чином, зниження ставок НБУ практично ніяк не відіб'ється на рівні процентних ставок за кредитами в банківській системі України. При цьому зниження ставок може вплинути на державні банки, які можуть брати участь в тристоронніх проектах (за участю банку, НБУ і уряду) з фінансування державних компаній і різних державних проектів», - сказав експерт.