Зниження мит сприятливо для сільського господарства України, - Fitch
Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings зазначає, що рішення Європейського Союзу про зниження імпортних мит на українські товари в довгостроковій перспективі може допомогти українським експортерам з сільськогосподарського сектору зменшити свою залежність від ринків Близького Сходу і Азії, а також скоротити валютну невідповідність між боргом і виручкою. Про це йдеться в повідомленні прес-служби агентства.
Однак в короткостроковій перспективі який-небудь позитивний ефект буде обмеженим і буде йти на другий план через ризики і невизначеність у зв'язку з політичною і економічною ситуацією в Україні, що стримує рейтинги корпоративних емітентів країни в іноземній валюті на рівні стелі CCC.
"Схвалення нових тарифів і квот на цьому тижні є кроком до підписання угоди про поглиблену і всеосяжну зону вільної торгівлі, що буде підтримувати довгострокове зростання українського експорту в ЄС. Майже всі рейтинговані Fitch українські сільськогосподарські компанії (МХП, Ukrlandfarming, Mriya, Avangardco, Kernel, Creative) мають значний обсяг продажу на експорт. Більшість з них сфокусовані на експорт у країни Близького Сходу, Азії та СНД. Ми вважаємо, що перераховані компанії розглядають ЄС як привабливий ринок для подальшого зростання і диверсифікації експорту, проте не очікуємо значного негайного впливу на обсяги, особливо з урахуванням того, що ЄС значною мірою самостійно забезпечує себе пшеницею. Більше можливостей може з'явитися в сегменті кукурудзи або ячменю, а також у країнах Південної та Східної Європи з огляду на їх близьке розташування до України. Деякі компанії, для яких мита на імпорт товарів будуть скорочені до нуля (наприклад, експортери соняшникової олії Kernel і Creative), ймовірно, побачать сприятливий вплив на свою виручку і операційну маржу, якщо збережуть ціни на тих же рівнях. Даний ефект може проявитися вже в 2014 р.", - йдеться в повідомленні.
На думку експертів, збільшення експортної виручки повинно скоротити чинну валютну невідповідність, якщо компанії зможуть спрямувати більш високу частку зерна на експортні ринки після задоволення внутрішніх потреб. У більшості українських сільськогосподарських компаній істотна частина боргу номінована у твердій валюті, в той час як значна частина продажу здійснюється через оптовиків і трейдерів "доларизованим", але спотвореним внутрішніми цінами. Дана невідповідність є одним з основних ризиків для сектора.
"Істотно більш низькі виробничі витрати поряд з високим рівнем родючості ґрунтів можуть зробити українські зернові більш конкурентоспроможними в порівнянні з продукцією з інших регіонів. Тому в довгостроковій перспективі українські сільськогосподарські компанії можуть мати нові можливості для зростання експорту. Очікується, що тимчасове зниження мит вступить в дію до кінця квітня після його прийняття Радою ЄС із закордонних справ цього тижня. Нові мита будуть діяти до листопада, і ЄС сподівається, що до того часу будуть підписані і вступлять в дію положення про вільну торгівлю угоди про асоціацію з Україною", - наголошується в повідомленні.