ua en ru

Змішана пенсійна модель і зниження тиску на роботодавців - альтернатива підвищенню пенсійного віку, - лідер партії «Зелені» О.Прогнімак

Існує менш болюча для українців альтернатива пенсійній реформі - якнайшвидше впровадження змішаної пенсійної системи та зниження відсотка відрахувань роботодавців до Пенсійного фонду, вважає лідер партії «Зелені» Олександр Прогнімак.

«Україна просто не може дозволити собі збільшувати тривалість пенсійного віку до європейських критеріїв, як наполягає МВФ. Середня тривалість життя українців, за підрахунками авторитетних експертів, становить близько 69 років, в той час як європейців - 80 років. Тому в разі підвищення пенсійного віку наші громадяни зможуть отримувати пенсію всього близько 10 років, в той час як у Європі - 15-20 років. Ми не можемо дозволити собі таку дискримінацію наших літніх громадян», - зазначив він.

На думку О.Прогнімака, Україна цілком може позбутися дефіциту Пенсійного фонду та збільшити розмір пенсій і без радикальних кроків. Для цього необхідно в першу чергу запровадити диференційовану систему відрахувань роботодавців до Пенсійного фонду.

«За статистикою, половина українців отримує зарплати «в конвертах» або в розмірі «мінімалки». Це відбувається з однієї простої причини - роботодавці не хочуть платити в Пенсійний фонд 32% передбачених законом відрахувань, одних з найвищих у світі. Отже, необхідно запровадити грамотну програму зниження рівня відрахувань роботодавців, що відразу виведе «з тіні» сотні мільйонів гривень зарплат. І хоча кожен окремий працедавець стане відраховувати до Пенсійного фонду менше, загальна їх кількість значно збільшить наповнення солідарної пенсійної системи. Крім того, зросте і рівень офіційних відрахувань самих працівників при легалізації зарплат», - зазначив експерт.

Також О.Прогнімак наполягає на впровадженні з 2012 р. накопичувальної пенсійної системи, яка передбачає протягом 10 років довести відрахування з зарплати кожного українця до 15-20%.

«Впровадження змішаної пенсійної моделі (солідарної та накопичувальної) повинне бути спрямоване на збільшення пенсій українців. Солідарна система повинна забезпечити якийсь визначений пенсійний мінімум. У той же час накопичувальна система дозволить акумулювати українцям гроші на своїх персональних рахунках, стимулюючи максимально збільшувати прозорість своїх зарплат і гарантуючи, що гроші не зникнуть у «спільному казані», - зазначив політик.

У той же час О.Прогнімак вважає, що накопичувальна система повинна вводитися одночасно для всіх громадян, а не тільки для українців віком до 35 років, як пропонує уряд.