Непорядні колектори, які тероризують людей, скоро не зможуть працювати на ринку. Верховна рада у першому читанні схвалила законопроект №4241, який запроваджує етичні правила для колекторів і встановлює систему державного контролю за їх дотриманням.
Про це розповіла народна депутатка від фракції "Слуга народу", співавторка законопроєкту Ольга Василевська-Смаглюк.
"З такою системою ми приведемо цей ринок у стан, коли взаємодіяти з боржником ввічливо буде набагато вигідніше, ніж погрожувати і лаятися. А порушення етики потенційно вартуватиме можливості присутності на цьому ринку. Ми виведемо з ринку всіх, хто в частині методів взаємодії застряг у 90-х роках", - пояснила депутатка.
Тепер діяльність колекторів регулюватиме Нацбанк України. За порушення етичних правил НБУ зможе виписувати штраф від 51 до 102 тис. грн або виключати компанію з реєстру колекторських компаній. Там відтепер мають реєструватися усі без винятку колекторські компанії, щоб мати можливість працювати на ринку.
Відповідно до ухваленого законопроєкту:
Своєю чергою, народний депутат, голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев каже: на ухвалення цього законопроєкту люди чекали десятиліттями.
Він також підкреслює - документ не забороняє стягування боргів, а лише робить цей процес цивілізованим.
"Кожен, безперечно, повинен сплачувати свої борги. Але будь-яке стягнення повинно відбуватися виключно в межах закону і без приниження людської гідності. Ми хочемо уберегти наших співгромадян від втручання у їхнє особисте життя, нічних дзвінків, тиску та погроз - незалежно від того, чи винні вони комусь гроші", - розповів Гетманцев.
Як відомом, законопроект №4241 підтримується Національним банком України та Уповноваженим Верховної ради України з прав людини.
По суті його ухвалення захистить позичальників від бандитів, які діють під виглядом колекторів, кажуть у "Слузі народу".
У політсилі також розповіли про подальші кроки для втілення ініціативи.
За словами однієї з ініціаторок законопроекту, члена комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Вікторії Кінзбурської, залишилось зовсім небагато: доопрацювати текст, враховуючи зауваження НАЗК, і винести його в зал.
"Ми повинні домогтися захисту прав боржників і обмежити доступ до ринку недобросовісних колекторів, які постійно тиснуть на боржників як фізично, так і морально. Іноді, наслідки такого тиску фатальні... Тому врегулювання необхідне", - резюмувала Кінзбурська.