Прихований електорат може дати додаткові голоси опозиції, - політолог
Цифри, які називалися соціологічними службами у встановлені законом часові рамки, будуть відрізнятися від кінцевих результатів дострокових парламентських виборів на кількість "прихованого" електорату, який мають ті чи інші партії. Про це заявив політолог Кость Бондаренко.
За твердженням політолога, прогноз враховує як дані електоральних опитувань, які оприлюднювалися аж до 24 жовтня, так і цілий ряд політичних факторів і обставин, які, безумовно, впливають на кінцевий результат виборів.
"Серед таких факторів - загроза зриву голосування в окремих округах Донбасу, участь/неучасть у голосуванні вимушених переселенців, участь/неучасть у голосуванні громадян, які зараз знаходяться на території, контрольованій бойовиками", - заявив Бондаренко.
На думку політолога, для прогнозу результатів виборів вкрай важливо враховувати прихований електорат партій, "які сьогодні публічно засуджуються, і підтримувати які вважається поганим тоном". За оцінками різних соціологічних служб, частка громадян, які будуть брати участь у голосуванні, але ще не визначилися з електоральним вибором, коливається від 15 до 25 відсотків. Найбільше таких виборців - серед жителів південного сходу, особливо на Донбасі. Враховуючи дані опитувань населення, а також попередню практику голосування на парламентських виборах явка виборців складе близько 60%, говориться в прогнозі Інституту української політики. Слід очікувати, що найбільш активними будуть виборці західних областей, а найменш активно голосуватимуть жителі півдня і Києва. Швидше за все, низькою буде електоральна активність на Донбасі.
Можна прогнозувати, що 5-відсотковий бар'єр напевно подолають шість партій: "Блок Петра Порошенко", Радикальна Партія Олега Ляшка Партія "Народний фронт", Політична партія "Опозиційний блок", Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина "і" Об'єднання "Самопоміч".
"Лідером електорального рейтингу є "Блок Петра Порошенка". Можна прогнозувати, що він отримає від 26 до 28% голосів. Наступними за підсумками голосування будуть Радикальна Партія Олега Ляшка Партія "Народний фронт" і "Опозиційний блок". Кожна з цих партій може отримати від 9 до 12% голосів. Тут необхідно враховувати наявність прихованого електорату, критично налаштованого по відношенню до влади. Ці виборці можуть дати додаткові голоси опозиції. Також долають 5-відсотковий бар'єр ВО "Батьківщина" і "Самопоміч". Кожна з цих партій може отримати від 7 до 9% голосів", - заявив Бондаренко.
Крім зазначених шести партій, подолати 5-відсотковий бар'єр, на його думку, можуть ще одна або дві партії. "Якщо взяти до уваги результати останніх опитувань, від чотирьох до п'яти відсотків можуть набрати Партія Сергія Тігіпка "Сильна Україна", Політична партія "Громадянська позиція" і Комуністична партія України. Отже, зазначені партії зберігають певні шанси потрапити в парламент. Однак, кому саме це вдасться - одна інтриг нинішніх виборів", - заявив Бондаренко.
ВО "Свобода" навряд чи набере більше 4% голосів виборців (швидше - близько 3%).
Всі інші партії отримають менше 2,0% в кожному окремому випадку, стверджують політологи.