До кінця року ситуацію на фондових ринках будуть визначати два чинники: політична відповідь Європи та США на загрозу боргової кризи і ситуація в Північній Африці та на Близькому Сході. Таку думку висловив головний стратегіст ІК «Трійка Діалог» Кріс Уіфер.
«Головне питання для фондових ринків - яким буде план ЄС щодо виходу з боргової кризи. Цього тижня європейські країни повинні узгодити умови надання фінансової підтримки боржникам. У п'ятницю ринки закрилися "в плюсі" - інвестори оптимістично вирішили, що протягом тижня буде досягнуто необхідної угоди. Якщо ці надії виправдаються, то зросте ймовірність продовження жовтневого ралі. Також підтримка може з'явитися, якщо за підсумками засідання 1-2 листопада ФРС США оголосить про надання додаткової ліквідності або нові заходи щодо стабілізації ринку - або явно дасть зрозуміти, що вдасться до подібних заходів в разі потреби. При цьому мало хто з інвесторів вірить, що дії, які зараз обговорюють лідери європейських країн, є довгостроковим рішенням, і ймовірно, що в другій половині 2012 р. на ринки чекає нова хвиля кризи. Втім, як ми бачили на початку жовтня, ці побоювання не перешкоджають короткостроковому глобальному ралі, якщо з'являються оптимістичні новини», - зазначив Уіфер.
Що стосується нафтового ринку, то Уіфер зазначає, що через ризик зменшення пропозиції нафта дорожчає. «Якщо ціна Брент залишиться вище 100 дол за барель, а на глобальних ринках збережеться оптимізм щодо вирішення боргової кризи в Європі, це може забезпечити додатковий приплив коштів у світові біржові фонди. Побоювання рецесії в США і Європі та уповільнення економічного зростання в Китаї погано впливають на нафтовий ринок, але їх компенсує постійно зростаюча премія за ризик поставок нафти через нестабільну політичну ситуацію в Північній Африці і на Близькому Сході. Лівія під питанням. Незважаючи на загибель Муамара Каддафі, немає впевненості в тому, що різні опозиційні угруповання зможуть сформувати єдиний уряд. Після смерті колишнього диктатора опозиція втратила спільну мету, і подальші дії доведеться узгоджувати принаймні чотирьом різним регіональним групам. Поки це не відбудеться, країна не зможе відновити видобуток нафти в обсязі понад 500-600 тис. барелів на добу», - вважає Уіфер.
В цілому, на думку статегіста ІК «Трійка Діалог», події в Північній Африці і на Близькому Сході взимку повинні привести до зростання премії за ризик зменшення глобального видобутку нафти, якщо не відбудеться сильного падіння попиту в Китаї та Індії. Це відкриває хороші перспективи для світових інвестиційних та біржових фондів.