Ситуація з Едвардом Сноуденом демонструє принцип подвійних стандартів з боку США. Про це пише у своєму блозі лідер громадського руху "Український вибір" Віктор Медведчук.
"Сноудену надали тимчасовий притулок у Росії. США висловили жаль з приводу дій Росії, а Президент Обама скасував раніше заплановану зустріч з Президентом Путіним.
Далі ж ситуація набула якісь просто забавні риси.
Генеральний прокурор США Ерік Холдер направив лист главі Мін'юсту Росії Олександру Коновалову, в якому пообіцяв, що США не будуть застосовувати тортури до Сноудена і не будуть вимагати його страти.
Дуже правильне заява. По-перше, в США, на відміну від Росії, де давним-давно діє мораторій, смертна кара зберігається на рівні багатьох штатів (а на федеральному рівні вона може застосовуватися щодо військовослужбовців). Більше того, тільки за 1990-2003 роки в Сполучених Штатах вищої міри покарання була приведена до 19 неповнолітніх, що поставило цю країну в один ряд з Саудівською Аравією, Конго, Іраном, Пакистаном і Нігерією.
По-друге, в контексті численних витоків інформації про порядки в таємних в'язницях ЦРУ, зокрема Гуантанамо, застосування тортур, принаймні, до підозрюваних у тероризмі в США визнається з боку офіційних осіб. Нехай побічно і не цілком публічно.
Звичайно, було б лицемірством заперечувати те, що в Росії або ж в Україні не вибивають свідчення з підслідних. Але це самоуправство, за яке співробітника МВС можуть покарати. Що ж до Сполучених Штатів, то, як зазначає Amnesty International, "нікому і ніколи не пред'являлися звинувачення у зв'язку з розгортанням американської програми таємних в'язниць, в рамках якої насильницькі зникнення і тортури санкціонувалися на найвищому урядовому рівні".
У зв'язку з цим знову виникає вже набила оскому проблема подвійних стандартів. Такі держави, як Сполучені Штати, які взяли на себе обов'язок захищати права і свободи в усьому світі, не повинні змушувати хоч когось сумніватися у власних високих стандартах у цій сфері, тим більше, коли мова йде про застосування тортур або ж про смертну кару за злочини, не пов'язані з навмисним вбивством. Проте лист Холдера, з призначенням якого свого часу зв'язувалися чималі надії на припинення зловживань, свідчить, на жаль, про зворотне. Вищі посадові особи США змушені просити повірити їм на слово, оскільки репутація їх юридичної системи в даному плані, м'яко кажучи, не є бездоганною.
Так що, коли від Росії або ж України вимагають дотримання міжнародних або інших стандартів прав людини, непогано б переконатися, що суворі моралісти самі намагаються їм відповідати.