2011 російські меткомпанії, що називається, «почали за здоров'я, а закінчили за упокій». Капіталізація більшості компаній за рік впала в два-три рази, а їх фінансові результати за третій квартал дали привід для розмов про нову хвилю кризи в галузі. Але самі металурги закликають не драматизувати ситуацію і прогнозують поліпшення ринкової кон'юнктури в першій половині року.
2011 подавав металургійному ринку великі надії. Експерти пророкували значне зростання виробництва і цін на метали. У першій його половині дійсно спостерігалася позитивна динаміка. За даними Worldsteel, в травні помісячний виробництво сталі в світі досягло свого історичного максимуму - 129,8 млн т. Проте вже в серпні впало до 124,6 млн т, найнижчого показника за півроку. Зниження торкнулося і Росії: у серпні вітчизняні металурги скоротили виробництво на 1,7% порівняно з липнем. Ціни теж поповзли вниз: вартість гарячокатаного прокату, наприклад, в серпні досягала 900 дол/т, а в жовтні опустилася вже до 670 дол. За підсумками листопада 2011 року виробництва сталі в світі було найнижчим за останні 11 місяців - 115,5 млн т.
Російські металурги довго не хотіли вірити в серйозність ситуації, списуючи спад то на сезонні фактори, то на затовареність трейдерських складів. Але коли компанії відзвітували за третій квартал 2011 року, стало ясно - приводи для занепокоєння є. Показник EBITDA Evraz, приміром, зменшився на 13,2% порівняно з другим кварталом, НЛМК - на 43%, Магнітки - на 8%. Показник EBITDA «Мечела» у третьому кварталі виріс на 10,7%, але це не врятувало компанію: «Мечел» сильно «подешевшав» з початку року. Крім того, викликає побоювання боргове навантаження групи: станом на вересень її чистий борг досяг 9 млрд дол, а у співвідношенні з EBITDA - 3,6. За підсумками четвертого кварталу компанії чекають подальшого зниження показників. Наприклад, за підрахунками Evraz, її показник EBITDA в жовтні-грудні складе близько 500-600 млн дол проти 772 млн дол в третьому кварталі.
Втім, порівнянь з 2008 роком російські металурги все ще не сприймають, вважаючи за краще говорити не про кризу, а про тимчасовий спад на ринку. «Ситуація на ринку стали зараз непроста, але поки ми не бачимо ніяких серйозних обмежень», - коментують в Evraz, підкреслюючи, що потужності компанії зараз завантажені практично повністю, а книга замовлень заповнена на 2,5 місяці. У Магнітці спад попиту пов'язують лише з сезонним зниженням ділової активності і розраховують на збільшення попиту і зростання цін на сталь вже в першій половині 2012 року. «Зростання споживання сталі в Росії в 2012 році очікується на рівні 8-10% в основному на тлі розвитку автомобільної галузі, машинобудування та будівельного сектору», - коментують в компанії.
Металотрейдери не поділяють оптимізму виробників. Темпи зростання металоспоживання в Росії знизяться з 15-18% в поточному році до 5-7% в наступному, вважає комерційний директор «Брок-Інвест-Сервіс» Владислав Арсенюк. Аналітики згодні, що сценарію 2008 року чекати не варто. Ціни на сталь досягли в кінці 2011 року свого мінімуму і до початку нового року почнуть рости, вважає Анастасія Грачова з UBS. Це відбудеться завдяки повсюдному скороченню виробництва сталі в кінці року, вважає аналітик. Запаси металотрейдерів скоро вичерпаються, і попит, а за ним і ціни піднімуться. У цілому середня ціна на сталь в 2012 році буде порівнянна з рівнем середніх цін в 2011 році, вважає Анастасія Грачова. У результаті російські сталеливарники зможуть хоч і не сильно, але збільшити показник EBITDA, говорить вона. Втім, зазначає Анастасія Грачова, на відносно оптимістичний сценарій можна сподіватися, якщо на європейському фінансовому ринку не відбудеться обвалу.
Виробники алюмінію, нікелю та міді відчули спад трохи пізніше, ніж сталеливарники, але виявилися в більш жалюгідному становищі. Ціни на алюміній опустилися з квітневих максимумів в 2,75 тис. дол до 2 тис. дол за тонну, тобто трохи більше, ніж на чверть. Нікель почав дешевшати з березня і за три квартали впав до 18,8 тис. дол за тонну, що на 53% менше лютневого максимуму. Мідь з початку року подешевшала з 10 тис. дол за тонну до 7,6 тис. дол за тонну, тобто майже на чверть.
За словами представника UC Rusal, високі ціни на алюміній, хороші регіональні премії, стабільний попит на метал в сукупності з програмою зниження витрат компанії в перших трьох кварталах минає компенсували серйозне падіння цін в останній чверті року. У той же час в Rusal визнають, що негативна цінова динаміка ринкова позначиться на його підсумкових результатах. Проте в компанії сподіваються, що попит на алюміній залишиться на колишньому рівні. Крім того, Rusal очікує, що конкуренти будуть змушені скорочувати виробництво. «Валютна криза в майбутньому році продовжить негативно впливати на сировинні ринки, що може спровокувати скорочення близько 15% світової алюмінієвої потужності. У першу чергу постраждають неефективні підприємства з високою собівартістю виробництва, особливо ті, які працюють на дорогому електроенергії», - коментують в компанії.
У «Норнікелі» прогнозують дуже помірне зростання цін на вироблені компанією кольорові метали. За словами заступника гендиректора компанії Віктора Спрогіса, в 2012 році він складе близько 1-2%. «Ми сподіваємося, що уповільнення темпів зростання економіки в 2012 році не перетвориться на її загальносвітовий спад, і сам тренд щодо збільшення споживання промислових металів не зміниться», - коментує він. На думку аналітиків, виробникам алюмінію, нікелю та міді варто чекати подальшого зниження цін в 2012 році. Згідно з прогнозами UBS, ціни на алюміній впадуть на 7,3% в порівнянні з роком, що минає, на мідь - на 10%, а на нікель - на 13,5%.