Найбільші швейцарські банки взяли курс на оптимізацію витрат. За даними місцевих ЗМІ, UBS планує скоротити 5 тис. своїх співробітників, що дозволить знизити витрати на 1,2 млрд дол., а Credit Suisse звільнить до 1,5 тис. працівників (3% всього штату), що зменшить витрати на 5% , повідомляє РБК daily.
Доля тисяч банківських працівників стане зрозуміла в кінці липня, коли UBS і Credit Suisse нададуть фінансові результати за другий квартал. Представники банків відмовилися від коментарів, а прес-секретар UBS Андреас Керн назвав чутки, що проникли в ЗМІ "спекуляцією". Проте раніше глава керування станами найбільш забезпечених осіб в UBS говорив, що банку необхідно привести витрати у відповідність з ринковими умовами, а голова UBS Каспар Віллігер підтвердив, що скорочення витрат не уникнути.
За даними джерел газети Tages-Angezeiger, план скорочення, який готується в UBS обумовлений великими витратами на розширення позицій банку в Азії, а також високою фіксованою заробітною платою співробітників банку (кредитна установа була змушена підвищити оклади, щоб залучити нових і зберегти старих співробітників з урахуванням порівняно малих обсягів бонусів). На виплату зарплати припадає близько двох третин усіх операційних витрат UBS, притому що з початку економічної кризи компанія скоротила штат з 78 тис. до 64 тис. позицій.
Провідні фінансові інститути Швейцарії переживають не найкращі часи. За перший квартал прибуток Credit Suisse впав в річному численні на 45%, до 1,3 млрд дол., UBS - на 18%, до 2,05 млрд дол. Причиною, зокрема, стало зниження рентабельності за рахунок зміцнення швейцарського франка. Приміром, підрозділ Credit Suisse по роботі з приватними клієнтами через посилення національної валюти втратив за перший квартал 159 млн дол.
Однак основні втрати банків пов'язані з млявою динамікою на світових фондових ринках, через що показники в підрозділі інвестиційного банкінгу неухильно падають. "Після фінансової кризи швейцарські банки начебто UBS або Credit Suisse виявилися в тій же ситуації, що й багато великих банків в Європі і США. Отже, падіння прибутку і, як наслідок, скорочення витрат не є специфічною проблемою Швейцарії", - пояснив РБК daily головний економіст IHS Global Insight Тімо Кляйн. Через нав'язуване регулюючими органами посилення заходів, покликаних скоротити ризиковані операції, банки сильно скоротили активність торгівлі в сфері інвестбанкінгу, зробивши наголос на менш ризиковані транзакції. Фінансовим інститутам також доводиться нарощувати рівень резервування власного капіталу.
Аналітики стверджують, що UBS швидше за все звільнить співробітників в інвестиційних підрозділах, а також у невеликих філіях, які були відкриті в 2010 році для роботи із заможними клієнтами (тоді для їх обслуговування було найнято понад 2 тис. осіб). За даними газети Handelszeitung, UBS закриє 27 офісів в одному тільки Цюріху, перевівши частину працівників у центральні відділення. Однак Кляйн впевнений, що ситуація на цьому ринку залишиться сприятливою і приплив капіталу приватників в європейську "тиху гавань" не вичерпається. "Банкам варто зосередитися на клієнтах із солідним капіталом. У той час як Америку і Європу трясе через проблеми з суверенним боргом, Швейцарія залишається найбільш привабливою для таких клієнтів", - сказав експерт.