Швейцарські банки не мають наміру надавати США інформацію про податкових ухильників
Протистояння між Берном і Вашингтоном у питанні приховування податкових ухильників знову загострилася. У минулу неділю стало відомо, що американська влада запросила у швейцарських банків інформацію про своїх співгромадян, які мають на рахунку більше 50 тис. дол. Представники банківського сектора Швейцарії вже заявили, що не підуть на порушення власного законодавства заради хороших відносин з США.
Швейцарські банки готові до співпраці з Вашингтоном, однак вона повинна здійснюватися в рамках існуючого правового поля, вважають представники сектора.
"Транскордонні проблеми з США можуть бути і будуть вирішені. Але в США повинні усвідомлювати, що закони Швейцарії при цьому повинні бути дотримані. Таємниця банківського вкладу захищає капітал, а не ховає його. Цей захист досі має дуже важливе значення", - заявив президент Банківської асоціації Швейцарії Патрік Одьє.
На думку Одьє, на цей раз Берн повинен уникнути повторення історії 2009 р., коли під загрозою кримінального переслідування банк UBS був змушений не лише заплатити штраф у розмірі 780 млн дол., але і надати дані про 4450 клієнтів, які мали громадянство США.
Подібна заява стала реакцією на лист, відправлений заступником генерального прокурора США Джеймсом Коулом держсекретареві міжнародних фінансових питань Швейцарії Міхаелю Амбюлю. Згідно двох швейцарських газет, SonntagsZeitung і NZZ am Sonntag, що зуміли отримати копію листа, Берну було поставлено ультиматум - до 6 вересня надати дані по всім американським клієнтам, що депонували в Швейцарії від 50 тис. дол. у період з початку 2002 р. по липень 2010 р. Інакше Вашингтон обіцяє почати переслідування десяти найбільших банків країни, в числі яких Credit Suisse, Jilius Baer і Wegelin.
Між тим швейцарській владі вже вдалося знайти спосіб задовольнити претензії зарубіжних партнерів, залишивши банківську таємницю недоторканною. В рамках нещодавно укладених угод з Німеччиною і Великобританією Берн зобов'язується самостійно стягувати податки з громадян цих країн, а потім перераховувати кошти через спеціально створений фонд, що гарантує анонімність всіх клієнтів. Саме таку схему Банківська асоціація Швейцарії пропонує використовувати і у випадку з США. Судячи з усього, Вашингтон така позиція не влаштовує.
Як пояснив співробітник одного із швейцарських банків, що побажав залишитися неназваним, ситуація з ультиматумом від США зараз активно обговорюється в політичних колах країни.
"Останнє слово в питанні надання інформації щодо конкретних клієнтів залишиться за політиками. Національні банки дотримуються закону, що забороняє розголошення банківської таємниці. Без змін законодавства вони просто не зможуть нічого зробити", - пояснило джерело.