З початком відбудови зруйнованого під час війни житла держава має захистити людей, які вкладають кошти у будівництво квартири, від недоброчесних забудовників. І такий механізм вже напрацьований.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на голову партії "Слуга народу" Олену Шуляк.
"Саме зараз, коли країна планує та розпочинає відбудову житла, зруйнованого внаслідок воєнних дій, розвиток будівельної галузі набуває ще більш стратегічного значення. Законопроект №5091 дозволить уже незабаром, в умовах воєнного стану, запустити доступну іпотеку, актуальність якої лише збільшилася під час повномасштабної війни Росії проти України", - пояснила Шуляк.
За її словами, багато років реаліями українського будівельного ринку були недовіра до забудовників і високі фінансові ризики через недоброчесність представників будівельного ринку та недосконале законодавство.
"Законопроект довгий час розроблявся нашою командою та передбачає низку рішень, які покликані залишити ці явища в минулому. Насамперед буде створено такі умови, щоб продажі квартир були неможливі за відсутності дозвільних документів, та умов добудови об’єкта", - розповіла Шуляк.
Вона констатувала, що забудовники не зобов’язані показувати, скільки квартир продано в будинку, який будується. Після прийняття законопроєкту забудовник не зможе продавати квартири, поки не зареєструє в реєстрі Міністерства юстиції кожну з них як окремий об’єкт майнових прав. А доступ до реєстру можливий лише за наявності всіх необхідних дозвільних документів.
"Після того, як усі об’єкти зареєструють, забудовники вже не матимуть можливості додатково продавати нежитлові приміщення у якості житлових або перетворити велику квартиру на кілька менших", - запевняє Шуляк.
Інвестор матиме право розірвати договір, якщо забудовник змінить технічні характеристики квартири або більш ніж на 6 місяців порушить термін здачі будинку в експлуатацію.
"У договорах першого продажу має бути закріплено зобов’язання продавця не лише добудувати, а й під’єднати будинок до інженерних мереж на постійній основі. Окрім того, забудовник на своєму вебсайті зобов’язаний опублікувати детальну інформацію про об’єкт і розкрити дані про себе та кінцевих бенефіціарів. Лише максимальні прозорість і зрозумілість процесів дадуть змогу забезпечити довірливі відносини в галузі", - вважає Шуляк.
Вона переконана, що законопроект №5091 може стати стимулом як для програм іпотеки, так і для галузі будівництва загалом. Також він буде ще одним важливим етапом реформи містобудування, яка триває останні роки.