ua en ru

Зі школи в лікарню: що відомо про масові отруєння дітей в українських школах

Зі школи в лікарню: що відомо про масові отруєння дітей в українських школах У Харкові в результаті отруєння до медиків звернулися 37 дітей (facebook.com-Олег Головков)
Автор: Олег Грищак

В українських школах почастішали випадки масового отруєння дітей внаслідок розпилення невизначених речовин. Тільки за останні два тижні таких інцидентів у школах було сім. Подробиці - в матеріалі РБК-Україна.

Напередодні літніх канікул і "останніх дзвінків" в українських школах почастішали випадки масового отруєння дітей речовиною невідомого походження. Першими постраждали понад 50 учнів у Черкасах 8 травня, а вчора в Харкові госпіталізували 37 учнів міської школи. Причому харківський інцидент став сьомим випадком масового отруєння дітей у школах за останні два тижні. Правоохоронні органи порушили кримінальні справи, кваліфікуючи практично всі події як хуліганство. Поки йде слідство, поліція і рятувальники кажуть про факти розпилення невстановленого газу та про відсутність небезпечних речовин на території навчальних закладів.

Офіційно заяви про наявність можливого зв'язку між інцидентами або про їх системність не звучать. У неофіційних бесідах правоохоронці не виключають ні навмисно організованих провокацій, ні дитячого хуліганства. Втім, поки у школах думають над тим, як посилити безпеку, в Києві причин для занепокоєння не бачать, і шкільні лінійки скасовувати не збираються.

Силовики кажуть - батьки не вірять

Вчора в спеціалізованій школі №3 Харкова сталася НП. До лікарів обласної дитячої лікарні звернулося одразу 37 учнів. Діти скаржилися на запаморочення, утруднене дихання, подразнення слизових очей і рота. Голова харківського КП "Центр медичної допомоги та медицини катастроф" Віктор Забашта повідомив журналістам, що на місці події працювало шість бригад швидкої допомоги і більшість школярів госпіталізували з діагнозом "отруєння невідомою речовиною". Співробітники Держслужби з питань надзвичайних ситуацій заявили, що школу обстежили і "не виявили яких-небудь небезпечних хімічних речовин", а рятувальники повідомили, що в школі "відбулося розпилення балончика з невідомою речовиною".

В одній зі шкіл Харкова відбулося розпилення балончика з невідомою речовиною. Подія сталася близько 12:00 22 травня на...

Опубліковано ДСНС України 22 травня 2018 р.

Пізніше цю ж інформацію підтвердила і міністр освіти і науки Лілія Гриневич, уточнивши, що розпилив газ один з учнів. "Ми з облдержадміністрацією досліджуємо цей випадок. Відомо, що учень який розпилив газ з балончика. Учнів відразу евакуювали, тих дітей, яким стало погано, відвезли в лікарню. Всі діти вже в нормальному стані", - повідомила чиновник.

"Симптоматика у дочки не характерна для речовин дратівливої дії – ми бачили задуху, слабкість у тілі, запаморочення, втрату свідомості, - розповів РБК-Україна батько однієї з постраждалих у Харкові школярок Олег Головков. - Чи міг бути це балончик для самозахисту? Не знаю, але дочка розповідає, що розпорошили газ у підвалі, а вона була на третьому поверсі. Сумніваюся, що балончик для самооборони на таке здатний. Зараз всіх дітей виписали, мою дочку теж виписали з лікарні, але у неї залишилася слабкість у тілі, є печіння в очах і ускладнене дихання. У решти дітей також ще спостерігаються вторинні симптоми".

Головков уточнив, що назвати речовину, яка могла викликати у школярів такі симптоми йому не змогли ні лікарі, ні правоохоронці. Зі слів його дочки, раптом "по школі пішов їдкий дим, діти почали задихатися, кілька учнів втратили свідомість". Після цього вчителі провели евакуацію і викликали лікарів.

Уточнити вчора РБК-Україна, що за речовину було розпиляно на території школи, і хто це зробив, не змогли і в поліції. Видання запитало інформацію у Нацполіції, СБУ і МВС, але поки правоохоронці повідомляють, що "вивчають ситуацію". Головне управління Нацполіції Харківській області порушило кримінальну справу, кваліфікувавши його як хуліганство.

Поспілкувавшись з батьками учнів харківської школи, стало зрозуміло, що безпеку навчального закладу забезпечував один охоронець. "Була у школі людина на прохідній – охоронцем його назвати складно, але функцію консьєржа він виконував справно, питаючи у батьків, до кого вони прийшли. Це батьків, в принципі, влаштовувало. Але продуманій провокації, якщо така була, він запобігти не зміг би", - поділився з виданням Олег Головков.

Але мер Харкова Геннадій Кернес вже пообіцяв, що з 1 вересня в школах Харкова за рахунок міського бюджету будуть встановлені камери відеоспостереження, навчальні заклади забезпечать охороною. "У місті розпочнеться реалізація проекту "Безпечна школа", мета якого - встановлення відео-спостереження в усіх середніх освітніх закладах Харкова. До початку нового навчального року ми встановимо камери в самих великих школах, в тому числі і в тій, в якій сьогодні сталася НП. До кінця 2018 року більше ста шкіл будуть обладнані системами відео-спостереження. В наступні роки - всі без винятку школи будуть оснащені камерами", - пообіцяв він.

Тенденція або хуліганство

Тим часом українські школи готуються до закінчення навчального року і останнім шкільним "лінійок" перед літніми канікулами. Але тільки за поточний місяць інцидент у Харкові – це вже сьомий відомий випадок масового отруєння дітей у навчальних закладах країни.

Все почалося 8 травня в Черкасах. На лінійці, яка була присвячена Дню пам'яті і примирення в школі №8, близько 20 дітей втратили свідомість. Багато школярів скаржилися на нудоту і запаморочення. Всього в той день за медичною допомогою звернулися 59 осіб – 55 дітей і 4 дорослих. І всім поставили однаковий діагноз "гостре отруєння невідомою речовиною". На місце події прибули рятувальники, але яких-небудь небезпечних речовин не виявили. До розслідування цього інциденту була залучена також і військова прокуратура. Через те, що поруч зі школою знаходиться військова частина, слідство розглядало ймовірність витоку хімічних речовин з її території. Але слідчі військової прокуратури не виявили шкідливих речовин в школі. Поліція розслідує кримінальну справу, а голова СБУ Василь Грицак заявив, що не виключає версію навмисного отруєння школярів.

У той же день на лінійці раптово стало погано і 19 учням школи №6 Новомосковська (Дніпропетровська область). Медики діагностували у всіх "вегетосудинний пароксизм", і обійшлося без госпіталізації. На щастя, не призвіві до наслідків і схожий інцидент в школі Павлограда (та ж область), де вже 11 травня в туалеті розпорошили перцевий балон. 14 травня в селі Новоукраїнка Донецької області в школі невідомі розпилили на перерві газ невстановленого походження. Персонал і учнів евакуювали, а розслідуванням інциденту зайнялася поліція. Ніхто з 75 учнів не постраждав.

Напередодні харківського інциденту, 21 травня, в Миколаєві після того, як на другому поверсі школи невідому речовину розпорошили, евакуювали 380 учнів, а 36 дітей госпіталізували зі скаргами на ускладнене дихання і подразнення слизових оболонок. І знову рятувальники не виявили в повітрі концентрації шкідливих речовин, а правоохоронці порушили справу за фактом хуліганства.

Поки правоохоронці розбираються в ситуації, достовірної інформації про те, що відбувається в школах у регіонах країни ніхто не надає. Не кажуть у поліції і про зв'язки між усіма цими інцидентами, але примітно, що практично у всіх випадках самопочуття учнів погіршується через розпилення невідомої речовини", яке відбувається приблизно в один і той же час у всіх школах – з 11:00 до 13:00, тобто в розпал навчального процесу. Неофіційно в правоохоронних органах кажуть, що розглядають усі версії – від свідомо організованих провокацій – до хуліганства самих учнів.

Чи можуть резонансні випадки стати приводом для так званого флеш-мобу для учнів, психологи, з якими поспілкувалося вчора РБК-Україна, однозначної відповіді не дають. Навпаки, радять не шукати ознаки системності у сталися випадки масового отруєння. "Багато хто схильний шукати у цих випадках якісь загальні ознаки. Я вважаю, що кожен інцидент варто розглядати окремо. У цих епізодах ще немає повної інформації про подію, так що якось пов'язувати їх між собою рано. Швидше за все, це приватні прояви від дітей, якщо це зробили саме діти", - розповіла виданню соціальний психолог Психологічного центру Psy-Help Олена Шпундра.

У Києві загроз для життя і здоров'я столичних школярів через часті в країні випадків отруєнь керівники навчальних закладів не бачать. Відразу кілька директорів столичних шкіл заявили РБК-Україна, що і додаткових заходів безпеки до сьогоднішнього дня влади від педагогів не вимагали. За словами директора київської школи №309 (район Позняки) ОльгиТимошенко, екстрених заходів у школі запроваджувати не планують. "Ми ж не можемо обшукати всі сумки і рюкзаки. І чим активніше ми будемо впроваджувати якісь заходи, тим більше спокуси у учнів буде "нашкодити". Батьки у нас не панікують, адміністрація спокійно реагує. Передбачити ж такі речі складно – що саме спаде в голову конкретній дитині? Ми будемо реагувати, звичайно. У нас є охорона, ми уважно стежимо за тим, хто заходить до школи. Не будемо збирати багато дітей в одному місці", - розповіла вона виданню.

В деяких столичних школах РБК-Україна повідомили, що на лінійку з нагоди "останнього дзвоника" прийдуть тільки "учнів випускних класів і відмінники, щоб вручити грамоти". Ще вчора вдень керівники навчальних закладів розповідали кореспондентові видання, що, незважаючи на резонансний інцидент в Черкасах і наступні випадки отруєнь дітей в інших містах, від Міністерства освіти і науки Київської міської держадміністрації "ніяких розпоряджень щодо безпеки не надходило". Часто на питання РБК-Україна про те, наскільки підготовлена охорона шкіл до можливих подібним інцидентам, директори навчальних закладів відповідали: "Ми ж у Києві, а отруєння відбулися в регіонах". У Київській міській державній адміністрації РБК-Україна вчора підтвердили, що жодних вказівок від міністерства теж поки не отримували, і не передавали школам. І запевнили, що заборони на проведення "останніх дзвінків" у столиці не буде.

Втім, за словами керівника однієї зі столичних шкіл, питання безпеки учнів завжди було актуальним. "Ми проводимо наради директорів шкіл, де також піднімалися питання безпеки. Є результат – нещодавно в школах району поставили "тривожні кнопки" екстреного виклику поліції. Також піднімається регулярно питання охорони. У нас в школі зараз це питання також актуальне - хочемо, щоб безпеку забезпечували за бюджетні гроші. Зараз ми утримуємо охорону за рахунок батьків, в денний час у нас завжди по два охоронця. Батьки у нас спокійні, паніки немає. Ми, окрім іншого, зараз намагаємося дітей особливо на вулицю під час навчального процесу не випускати", - розповіла директор київської школи на умовах анонімності.

Вже ввечері 22 травня Міносвіти опублікувало документ, в якому рекомендує керівникам навчальних закладів посилити заходи безпеки в школах. "Міносвіти рекомендувало посилити охорону та обмежити доступ на територію навчальних закладів осіб, які не беруть безпосередньої участі в освітньому процесі. Також мова йде про посилення контролю за пропускним режимом, щоб не допустити пронесення в приміщення навчальних закладів отруйних, вибухонебезпечних та інших предметів, що загрожують життю і здоров'ю", - повідомили на сайті відомства.

Педагогів чиновники також попросили проводити роз'яснювальну роботу серед учнів та їх батьків про поведінку під час надзвичайних ситуацій та розробити правила поводження "з виявленими підозрілими предметами".

Втім, щоб зміцнити безпеку шкіл, особливо в регіонах з підвищеним ризиком екстремістських і терористичних проявів" (при цьому не уточнюється яких), у Міносвіти пропонують за рахунок посилення охорони. Цей процес, на думку чиновників, має проходити "у тому числі за сприяння батьків, громадськості, волонтерів".