Схема контролю над банківською системою єврозони повинна бути доопрацьована в 2014 р., - Асмуссен
Член правління Європейського центрального банку Йорг Асмуссен закликає європейських політиків якомога швидше виконати всі необхідні формальності, щоб схема контролю за банківською системою єврозони була детально опрацьована вже в наступному році, передає Reuters.
"Ми прагнемо до єдиної європейської системи, з єдиним фондом, який буде фінансуватися за рахунок податків з банківської системи. Паралельно нам потрібен єдиний наглядовий механізм, який, ймовірно, може бути створена вже до літа наступного року", - сказав Асмуссен напередодні зустрічі міністрів фінансів Євросоюзу, яка стартує сьогодні в Брюсселі.
"У зв'язку з цим ЄЦБ необхідно провести ретельну перевірку європейських банків на предмет якості їх активів", - додав він.
Коментарі Асмуссена викликали обурення міністра фінансів ФРН Вольфганга Шойбле, який заявляє, що існуючі в ЄС законодавчі норми і домовленості передбачають створення єдиного банківського наглядового органу. У той же час європейські конвенції, за його словами, не наділяють цей орган повноваженнями єдиного регулятора, який приймає рішення про реструктуризацію боргів або повної ліквідації банку.
В даний час в об'єднаній Європі питання "банківського союзу" активно обговорюється, хоча позиції європейських лідерів не сходяться з усіх аспектів теми. "Банківський союз" передбачає три кроки: наділення Європейського центробанку (ЄЦБ) правом наглядати над усіма банками зони євро, а також охочими приєднатися до даної схемою банками ЄС, створення фонду щодо закриття проблемних банків і повноцінної схеми захисту вкладів по всій єврозоні.
Сама ідея банківського союзу здається привабливою всім без винятку міністрів фінансів ЄС, однак вони не можуть домовитися з питання ступеня наділення ЄЦБ наглядовими функціями. Німеччина наполягає на тому, щоб ЄЦБ міг контролювати тільки значущі банки, Великобританія вимагає так обмежити вплив ЄЦБ, щоб не порушувався британський суверенітет.
Ще одним ускладненням у переговорах стала позиція Швеції, яка не входить в зону євро, проте має значні банківські інтереси входить у валютний блок Фінляндії. У тому випадку, якщо ЄЦБ буде здійснювати нагляд за шведськими банківськими активами у Фінляндії, Швеція має намір претендувати на рівну з іншими країнами зони євро представництво в ЄЦБ. Крім того, Швеція не має наміру покривати банківські збитки інших країн за рахунок своїх платників податків.
Франція виступає за якнайшвидше наділення ЄЦБ статусом наглядового органу, що має стати першим кроком на шляху до більш глибокої фіскальної та економічної інтеграції валютного блоку, а також може посприяти зміцненню французької банківської системи. Однак Берлін побоюється, що в даному випадку Німеччині доведеться надавати підтримку занадто слабким банкам, а також погодитися на пряму рекапіталізацію банків з фонду порятунку єврозони, що також мається на увазі умовами банківського союзу.
Читайте також: ЄЦБ готовий ввести негативні депозитні ставки