Північна Корея відновила будівництво ядерного реактора в Йонбені
Північна Корея відновила роботи на реакторі, що може бути використаний для виробництва ядерних матеріалів, повідомляють американські дослідники. Американо-корейський інститут Школи міжнародних відносин Університету Джонса Хопкінса опублікував супутникові фотографії, які демонструють нове будівництво на ядерному реакторі в Йонбені.
На знімках видно, що ведеться будівництво захисної оболонки ядерного реактора, яке, за словами аналітиків, майже завершене. Але за оцінками вчених, об'єкт зможе почати працювати лише за 1-2 роки.
Реактор, який, як стверджують у Пхеньяні, служить для задоволення енергетичних потреб північнокорейців, є прототипом інших більших подібних установок, які вже знаходяться в стадії розробки.
Екс-заступник голови Організації ООН з контролю використання атомної енергії повідомив, що реактор в Йонбені може бути швидко реконфігурований для отримання високозбагаченого урану для ядерної зброї, передає BBC. Продовження будівництва Пхеньяном експериментального реактора на легкій воді, як і можливості по збагаченню урану в Йонбені, є важливими індикаторами намірів Північної Кореї розширити свій ядерний потенціал у майбутньому, вважають експерти.
Нагадаємо, в квітні 2012 р. високопоставлені чиновники США, Японії і Південної Кореї висловили думку, що КНДР готується провести третє за рахунком в своїй історії підземне ядерне випробування. Повідомлялося про те, що Пхеньян потребує "жесту сили", щоб подолати розчарування від невдалого запуску космічного супутника "Кванменсон-3", що відбувся 13 квітня. За офіційною інформацією, апарат призначався для організації телемовлення та збору погодних даних. Проте ряд західних країн, у тому числі
США, розглядали запуск не як розвиток програми освоєння космосу, а як випробування балістичної ракети великого радіусу дії. Незабаром після запуску з'явилися повідомлення про те, що ракета із супутником розвалилася в польоті.
17 квітня КНДР заявила про припинення дії домовленості зі США про заборону ядерних досліджень, що укладена в лютому 2012 р.
КНДР вже двічі у своїй історії проводила ядерні випробування (в 2006р. І в 2009 р.), а також випробовувала балістичну ракету далекої дії (у 2009 р.). Шестисторонні переговори з ядерного роззброєння КНДР, в яких беруть участь Росія, США, Китай, Японія і Південна Корея, заморожені з 2008 р. після того як Пхеньян випробував балістичну ракету далекої дії (офіційно країна заявляла, що метою запуску було виведення на навколоземну орбіту супутника зв'язку ). З того часу КНДР провела другі ядерні випробування і розкрила існування в країні нового заводу зі збагачення урану, обладнаного більше 1 тис. центрифуг.