Вільнюський саміт: Почалася зустріч Східного партнерства
Вільнюський саміт почав свою роботу, представники країн Східного партнерства проводять зустріч.
Раніше планувалося, що на цьому саміті вранці 29 листопада Україна підпише угоду про асоціацію і зону вільної торгівлі з Євросоюзом. Підготовка до підписання документа велася декілька років і зводилася до деяких ключових змін в законодавстві України, а також до вирішення проблеми вибіркового правосуддя, зокрема питання ув'язнення Юлії Тимошенко.
Вчора Тимошенко закликала лідерів Євросоюзу і парламентів підписати угоду про асоціацію з Україною, якщо Президент Віктор Янукович ухвалить таке рішення.
Повідомлялося, що Європейський Союз має намір розглянути на політичному рівні можливість тристоронніх переговорів у форматі Україна-ЄС-Росія в ході саміту "Східного партнерства" у Вільнюсі.
Крім Президента Віктора Януковича, у Вільнюсі будуть присутні і лідери української опозиції - Арсеній Яценюк, Віталій Кличко та Олег Тягнибок.
Останні декілька років керівництво країни і особисто Президент Віктор Янукович багато разів підкреслювали, що курс країни на євроінтеграцію і в перспективі на отримання членства в ЄС, першим кроком до якого повинна стати асоціація, незмінні.
Проте 21 листопада Кабінет міністрів України припинив підготовку до підписання угоди про асоціацію з Євросоюзом. Також уряд розпорядився відновити активний діалог з Росією і іншими країнами Митного союзу і державами СНД щодо пожвавлення торговельно-економічних зв'язків з метою збереження і зміцнення спільними зусиллями економічного потенціалу. Представники Росії і ЄС звинуватили один одного в шантажі України з цього питання.
Через останніх зовнішньополітичні події країну охопили вуличні акції протесту, почався Євромайдан. В неділю, 24 листопада, в Києві мітингували проти рішення уряду близько 100 тис. осіб.
Вчора прем'єр Микола Азаров ще раз підкреслив, що в процесі Євроінтеграції взята пауза і нічого вже не може бути змінено. Президент Янукович дещо обережніший у своїй риториці, проте теж говорить про те, що без очевидних вигідних умов з боку ЄС асоціація зараз не може бути підписана. Член моніторингової місії Європарламенту Олександр Квасьнєвський, який доклав багато зусилля для підготовки підписання угоди про асоціацію, сказав, що дива у Вільнюсі не відбудеться, проте низка політичних аналітиків стверджує, що і при існуючих розкладах підписання документу у Вільнюсі можливе. Цю позицію підтримує і один з головних адвокатів євроінтеграції України в Європарламенту - польський депутат Павло Коваль.
Східне партнерство - проект Європейського Союзу, що має основною заявленою метою розвиток інтеграційних зв'язків Євросоюзу з шістьма країнами колишнього СРСР: Україною, Молдовою, Азербайджаном, Вірменією, Грузією і Білоруссю.
Ідея проекту була представлена міністром закордонних справ Польщі Радославом Сикорським за участю Швеції на Раді ЄС із загальних питань і зовнішніх зв'язків 26 травня 2008 року. Дискусія про створення Східного партнерства відбулася 19-20 червня 2008 року на Європейській раді. Чехія підписалася під пропозицією в повному обсязі, тоді як Болгарія і Румунія були набагато обережніші, вважаючи, що нова програма може звести нанівець діяльність існуючих Чорноморського форуму за діалог і співпрацю і Організації чорноморського економічного співробітництва
Основними пріоритетами реформ у країнах-партнерах і їх співпраці з ЄС названі наступні області: демократія, вдосконалення системи управління і забезпечення стабільності; економічна інтеграція і конвергенція з галузевою економічною політикою ЄС, включаючи створення зон вільної торгівлі; енергетична безпека; розвиток контактів між людьми (лібералізація візового режиму і посилення боротьби з незаконною міграцією).