Санкції загрожують нафтовій галузі РФ сильніше, ніж ціни, - Fitch
Cанкціі та їх вплив являють собою більш серйозну загрозу для російського нафтового сектора, ніж слабкі ціни на нафту. Про це йдеться у звіті міжнародного кредитного агентства Fitch Ratings.
Проведене Fitch стрес-тестування показує, що кредитоспроможність компаній може витримати ціну на нафту на рівні 55 дол./бар. протягом декількох років. Однак, якщо доступ до фінансування не поліпшиться й експортні обмеження залишаться в силі, нафтові компанії можуть не зуміти провести інвестиції, необхідні для підтримки видобутку.
"Санкції фактично закрили доступ до західних ринків капіталу для всіх російських нафтогазових компаній, а не тільки для тих, кого санкції стосуються безпосередньо. Деяку ліквідність можуть надати російські банки, проте вони залежать від держави і Центрального банку Росії у плані фондування і капіталу для підтримки своєї здатності кредитувати. Як наслідок, банки, імовірно, будуть пролонгувати існуючий борг, при цьому малоймовірним є надання значного нового фінансування", - йдеться в повідомленні.
Крім того, ряд компаній зверталися за коштами до фонду національного добробуту Росії ("ФНД") для співфінансування своїх проектів. Як повідомляється, кілька таких звернень було схвалено, і у Fitch очікують, що уряд РФ схвалить, як мінімум, деякі інші заявки, хоча їх розмір може бути скорочений. "Крім того, ми очікуємо збільшення кількості угод із фінансування з китайськими банками і покупцями енергоресурсів і, потенційно, зростання прямих інвестицій від китайських компаній", - зазначили у Fitch.
У рейтинговому агентстві сумніваються, що санкції, які забороняють передачу Росії деяких технологій та обладнання, вплинуть на видобуток нафти і газу у країні найближчим часом. Але якщо така ситуація буде зберігатися, то заборона позначиться на видобутку нафти в середньостроковій перспективі.
"Різке збільшення використання таких технологій, як горизонтальне буріння та гідророзрив пласта, дозволило компенсувати зниження видобутку на традиційних зрілих родовищах. Однак це зробило Росію більш залежною від поставок західного обладнання - частка імпорту нафтового устаткування перевищує 50%. Російським виробникам потрібно кілька років, щоб замістити основну частину імпортованого обладнання, при цьому комплектуючі з ринків, де не вводилися санкції, ймовірно, будуть більш низької якості", - йдеться в повідомленні.
Як зазначили у Fitch, різке падіння цін на нафту також позначається на перспективах технічно більш складних дорогих проектів і послабить грошові потоки, що сприятиме скороченню інвестицій. Водночас падіння курсу рубля на 40% допомогло компенсувати цей вплив за рахунок подальшого зниження і так низьких показників собівартості видобутку, а також капіталовкладень. Провідні російські нафтові компанії історично мають одні з найнижчих показників витрат на видобуток нафти у світі. Тому різке зниження курсу рубля допомогло зробити сектор ще більш конкурентоспроможним у плані собівартості видобутку.
Нагадаємо, у квітні міжнародне рейтингове агентство Fitch може переглянути рейтинг Росії, який зараз перебуває на рівні BBB-.
За даними Fitch, уповільнення російської економіки найсильніше впливає на Україну і Вірменію.